Zamknij
REKLAMA

W Świerklańcu mieszka król. Jest nim kobieta. Monika Waligóra-Wylężek z zaszczytnym tytułem

20:02, 27.06.2022 | aj
Nowa rada bytomskiego bractwa: składzie król - Monika Waligóra-Wylężek, pierwszy marszałek Mirosław Strachota-Gorzycki, drug marszałek Teresa Galwas. Fot. Archiwum prywatne
REKLAMA

Monika Waligóra-Wylężek ze Świerklańca została królem Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego. To pierwszy raz w historii bractwa, kiedy tę zaszczytną funkcję pełni kobieta.

Monika Waligóra-Wylężek nie po raz pierwszy przeciera szlaki. Jest też pierwszą kobietą w bytomskim bractwie. Do Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego należy od 2016 roku, wcześniej była zrzeszona w Zabrzu.

– Bytomskie bractwo to drugie, najstarsze bractwo w Polsce. Jest bractwem kontuszowym, dlatego prezentujemy się w historycznych strojach. Z kolei to w Tarnowskich Górach jest mundurowe - mówi Monika Waligóra-Wylężek.

Kadencja króla trwa rok. Zadaniem jest reprezentowanie bractwa na różnych uroczystościach, zarządzenie, organizowanie imprez, co miesiąc w Bytomiu odbywają się zawody strzeleckie.

Monika Waligóra-Wylężek królem, tak jak ojciec 

Monika Waligóra-Wylężek "królowanie" ma w genach. Tak się złożyło, że jej ojciec Leszek Waligóra jest aktualnie królem kurkowym w bractwie w Tarnowskich Górach. Jego kadencja kończy się we wrześniu. – Można powiedzieć, że będziemy przez pewien czas wspólnie rządzić światem – śmieje się Monika Waligóra-Wylężek.

Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego jest jedną z najstarszych organizacji, która działa z przerwami od 1495 roku. Powstało w Lwowie jako drugie bractwo w Polsce. Starsze jest tylko bractwo wywodzące się z Krakowa. Reaktywacja bytomskiego bractwa była możliwa dzięki zaangażowaniu grupy osób dążącej do pielęgnowania tradycji strzeleckich, która 13 marca 1986 roku wskrzesiła tę organizację pod nazwą Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego.

Wybór króla Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego

Co roku w Bractwie odbywa się Intronizacja Królewska. W tym roku 16 czerwca w Dzierżnie dotychczasowy król kurkowy Rafał Korzeniowski przekazał "insygnia" siostrze kurkowej Monice Waligórze-Wyleżek. W uroczystości brało udział wielu gości m.in. Rady Królewskie z Bractw Kurkowych z całego Śląska m.in. także z Tarnowskich Gór.

W tym samym dniu do bractwa przyjęto nowe osoby: Teresę Galwas, Joannę Flieger-Zelmanowicz, Sebastiana Orlickickiego, Sławomira Ziemianka i Zdzisława Zelmanowicza. Prezes Okręgu Śląskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich i hetman bractwa Jan Świgost wręczył odznaczenie za szczególne zasługi. Krzyż Oficerski otrzymali Mirosław Stracha - Gorzycki i Monika Waligóra - Wylężek, a Krzyż Rycerski – Janusz Gorczyca. Kamil Kamela z bractwa toszeckiego został odznaczony krzyżem "35 lecia reaktywacji Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego".

[ZT]36711[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%