Zamknij
REKLAMA

Piekary Śląskie. Przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji ścina wydatki na inwestycje

07:00, 02.07.2022 | esp
Skomentuj Plany mówiły o inwestycjach rzędu 16 mln zł, ostatecznie pójdzie na to ok. 12 mln zł. Fot. Archiwum UM
REKLAMA

W najbliższych 3 latach Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich przeznaczy na inwestycje o prawie 4 mln zł mniej niż zakładano.

Plany mówiły o inwestycjach rzędu 16 mln zł, ostatecznie pójdzie na to ok. 12 mln zł. Wszystko będzie finansowane z kredytu bankowego.

– Zmiana planu jest efektem inflacji oraz wzrostu cen energii, materiałów i usług. W identycznej sytuacji są przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne w większości miast i gmin – wyjaśnia Marek Tokarz, prezes MPWiK w Piekarach Śląskich.

W takiej sytuacji przedsiębiorstwo postawiło na inwestycje, które obniżą koszty wciąż drożejącej energii.

W systemach centralnego ogrzewania na oczyszczalniach „Północ” i „Południe” zainstalowane zostaną pompy ciepła, które pozwolą wykorzystywać temperaturę ścieków. Na terenie oczyszczalni „Północ” powstanie dodatkowo instalacja fotowoltaiczna.

MPWiK kupi także urządzenia telemetryczne umożliwiające szybkie lokalizowanie awarii.

Plany przedsiębiorstwa

Planowana jest także budowa wodociągu w ul. Tarnogórskiej (na odcinku od ul. Grunwaldzkiej do ul. Zgrzebnioka), budowa kanału sanitarnego w ul. Przyjaźni i przebudowa kanalizacji sanitarnej w ul. Łąkowej. Zaprojektowana zostanie też kanalizacja sanitarna dla ul. Ogrodowej.

W przyszłym roku największą inwestycją będzie II etap budowy wodociągu i kanalizacji sanitarnej w ul. Stalowej. Powstanie także kanalizacja sanitarna w ul. Ogrodowej i projekt sieci wodociągowej wraz przyłączami w ul. Skłodowskiej od numeru 1 do 47.

W 2024 roku MPWiK planuje m.in. budowę kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej w ul. K. Odnowiciela, budowę sieci wodociągowej w ul. Skłodowskiej oraz zaprojektowanie sieci wodociągowej w ul. Spokojnej i Spółdzielczej.

[ZT]36807[/ZT]

 

(esp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%