Zamknij

770 osób w śląskich strojach, żeby pobić rekord Polski. Czy się uda? Próba w sobotę

18:08, 05.09.2024 aj
Fot. Archiwum UM w Bytomiu Fot. Archiwum UM w Bytomiu

Bytom przygotowuje się do wyjątkowego wydarzenia. W sobotę, 7 września w dzielnicy Rozbark odbędzie się próba pobicia rekordu Polski w największym zgromadzeniu osób w strojach regionalnych. Wydarzenie to, które jest częścią Święta Rozbarku, jest też formą uczczenia 770-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi oraz promocją śląskiego dziedzictwa kulturowego.

 – Święto Rozbarku to wspólna inicjatywa trzeciego sektora w Bytomiu. Aby uczcić 770 rocznicę nadania praw miejskich Bytomiowi, Fundacja TVS wyszła z inicjatywą próby pobicia rekordu Polski na największe zgromadzenia osób w strojach śląskich. Do tego Klub Sportowy Skarpa Bytom i Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku zaproponowały zorganizowanie wydarzenia integrującego społeczność Rozbarku. 7 września spotkamy się więc w Rozbarku, by zaprezentować skarby naszych śląskich szaf i spróbować pobić rekord Polski – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Próba pobicie rekordu Polski

Głównym punktem programu jest próba pobicia rekordu Polski w największym zgromadzeniu osób w strojach regionalnych. Obecny rekord należy do miejscowości Wykrot koło Myszyńca, gdzie w 2016 roku udało się zgromadzić 467 osób w strojach ludowych. Bytom chce jednak przejść do historii, gromadząc 770 uczestników w śląskich strojach ludowych, nawiązując tym samym do 770-lecia nadania praw miejskich.

Jak wziąć udział w próbie?

Każdy, kto chce wziąć udział w próbie bicia rekordu, powinien pojawić się w sobotę o godzinie 12:30 przed Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom w kompletnym, tradycyjnym stroju śląskim. Ważne jest, aby strój był zgodny z wymogami, ponieważ na miejscu obecny będzie sędzia biura rekordów, który w razie wątpliwości zweryfikuje poprawność strojów. Mundury górnicze nie będą zaliczane.

Nie obowiązują ograniczenia wiekowe. Każdy uczestnik rywalizacji będzie musiał przejść przez bramki, przy których ustawieni będą zliczający (członkowie Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku oraz wolontariusze), weryfikujący zgodność elementów stroju regionalnego. Uczestnicy muszą pozostać na terenie przez 5 minut po sygnale dźwiękowym, który zainicjuje próbę.

Święto Rozbarku pełne atrakcji 

Nad murem oporowym od strony ul. Chorzowskiej odtworzona zostanie część historycznego napisu, która ponownie będzie witała mieszkańców dzielnicy. Odsłonięcie nowego napisu nastąpi o godz. 11:45. O godz. 12 święto rozpocznie  przemarsz górniczej orkiestry dętej. Korowód wyruszy sprzed pomnika KWK Rozbark przy ul. Chorzowskiej 12 i przejdzie ulicami Głowackiego, Tuwima i Kilara. Uroczyste otwarcie Święta Rozbarku zaplanowane zostało na godz. 13. 

W programie imprezy nie zabraknie koncertów, pokazów i plenerowej dyskoteki dla dzieci i dorosłych. Na najmłodszych czekać będą przejażdżki na kucykach, dmuchane zamki, gry i zabawy. Święto Rozbarku to także występy lokalnych twórców w tradycyjnych strojach.

Na plenerowej scenie przy ul. Kilara, wystąpią m. in. Piekarskie Klachule z Piekar Śląskich i Zespół Regionalny z Brynicy. Będzie też można potańczyć – dyskoteka dla dzieci potrwa od 16.50 do 19, a dla dorosłych – od 19 do 21.

Na wydarzenie zapraszają organizatorzy – Klub Sportowy Skarpa Bytom, Fundacja TVS, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Urząd Miejski w Bytomiu.

Czytaj także:

 

Gwarek na Gwarki. Pobierz bezpłatny dodatek!

Brutalny atak pseudokibiców. Są oświadczenia klubów

[ZT]54114[/ZT]

 

(aj )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%