"Powiązani historiami" to międzypokoleniowe warsztaty dla dziadków i wnuków oraz wydarzenie w Nakle Śląskim. Trwa nabór chętnych do projektu, który realizują Kasia Grysko, mieszkanka Nakła Śląskiego, arteterapeutka i edukatorka kultury oraz Magdalena Wesołowska z Bytomia, artystka malarka i pedagożka.
"Powiązani historiami" realizowany w ramach inicjatyw oddolnych w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury, to bezpłatny projekt skierowany do rodzin ze szczególnym uwzględnieniem dwóch pokoleń: dziadków i wnuków.
– Międzypokoleniowość wpisana w projekt wynika z danych uzyskanych z diagnozy społecznej, mówiących o tym, że osoby w wieku postprodukcyjnym oraz nastolatkowie, starsza młodzież i dorośli do 24. roku życia są grupami słabo zaktywizowanymi artystycznie, kulturalnie i społecznie – tłumaczy Kasia Grysko.
Projekt jest czterodniowy i będzie trwał od 17 do 20 października. Założenie jest takie, że każdego dnia do realizacji będzie w terenie inny temat, powiązany z miejscami ważnymi dla lokalnej społeczności. Powstanie m.in. mapa najczęściej używanych ścieżek, relacji sąsiedzkich, sklepów, szkół, przedszkoli. Ważnym punktem będzie kontakt z lokalną naturą, na co zostanie poświęcony trzeci dzień warsztatów. Czwartego dnia zorganizują wystawę, którą uczestnicy sami przygotują ze wsparciem organizatorek i pracowników CEKUŚ.
– Warsztaty są adresowane do dziadków i wnuków. Chodzi o skonfrontowanie ich z miejscem zamieszkania, poszukania historii, odczarowania pewnych miejsc, szukania swoich ścieżek i schematów zachowań, kontakt z lokalną przyrodą i odpowiedź jaki mają z nią kontakt i jak często korzystają z jej dóbr. W planach jest wernisaż, który ma być okazją do podsumowania, rozmowy, chodzi też o stworzenie przestrzeni do międzypokoleniowego spotkania – zaznacza Kasia Grysko.
Warsztaty odbędą się między 17 a 20 października. W czwartek i piątek w godz. 15-18, w sobotę między godz. 11 a 14. W niedzielę zaplanowano przygotowania wystawy. Organizatorki zapewniają materiały artystyczne. Udział jest bezpłatny. Zapisać można się telefonicznie pod numerem 692-271-954 lub wysyłając e-mail na adres: [email protected].
Czytaj także:
Zamkną poradnię po 20 latach. Nie ma lekarzy
Tarnowskie Góry. Drogowcy na ul. Górniczej [ZDJĘCIA]
[ZT]54927[/ZT]