Zamknij
REKLAMA

Mieszkańcy nie chcą podłączeń do kanalizacji. Czas do końca roku

11:00, 24.10.2021 | aj
Skomentuj Na razie połowa gospodarstw w Nowej Wsi Tworowskiej podłączyła się do kanalizacji sanitarnej (zdjęcie poglądowe). Fot. canva.com
REKLAMA

Na razie połowa gospodarstw w Nowej Wsi Tworowskiej podłączyła się do kanalizacji sanitarnej, którą gmina niedawno wybudowała. Co z resztą mieszkańców?

Jak wylicza Adam Chmiel, prezes Zakładu Usług Komunalnych w Tworogu, podpisanych jest w sumie 161 umów. Do końca roku podłączonych powinno zostać 50 kolejnych gospodarstw. W sumie w sołectwie jest ich ok. 320. 

– Dziennie kilka telefonów, nie wszyscy korzystają z usług ZUK, niektórzy wynajmują firmy prywatne. Na pewno jest grupa, która nie będzie chciała się podłączyć, co przerabialiśmy w Kotach. Gmina ma narzędzie, jakim jest decyzja administracyjna. Najpierw mieszkaniec dostaje wezwania, potem musi podpisać oświadczenie, do kiedy się podłączy – tłumaczy prezes. 

Prezes ocenia, że w Nowej Wsi Tworowskiej przeciętny koszt przyłączenia do sieci kanalizacyjnej to 1,5 do 2 tys. zł.

– Pan Reinhard Schygulla, który bardzo angażował się w sprawy budowy kanalizacji, uzgadniał z mieszkańcami miejsca podłączeń, żeby nie pociągało to dużych wydatków – dodaje.

Jeśli ktoś korzysta z usług firmy prywatnej lub robi to sam, powinien przed zasypaniem podłączenia skontaktować się z pracownikami ZUK-u i oczyszczalni, którzy zajmują się odbiorem inwestycji (pod numerem 32-285-73-67).

– Niektórzy wolą oszczędzać, ale w czasie odbiorów wskazujemy rzeczy do poprawki, na szczęście mieszkańcy traktują to z dużym zrozumieniem, wiedzą, że to leży w ich interesie – podkreśla Adam Chmiel. 

Nowa kanalizacja to też okazja do edukacji mieszkańców, żeby nie wrzucać tam byle czego: domowych odpadów czy ścierek, bo może skończyć się poważną awarią.

Budowa kanalizacji w Nowej Wsi Tworowskiej była jedną z większych inwestycji w gminie Tworóg. W sumie kosztowała ok. 10 mln zł, z czego dużą część stanowiło dofinansowanie unijne. W interesie gminy leży jak największa liczba podłączeń. Ponieważ inwestycja miała duże dofinansowanie, trzeba będzie pokazać jej efekt ekologiczny.

- Na początku podłączenia szły bardzo sprawnie. W pewnym momencie stanęły w miejscu. Z innymi samorządowcami mamy podobne obserwacje: mieszkańcy domagają się budowy kanalizacji, potem pojawiają się problemu przy projektowaniu czy narzekania na uciążliwości związane z budową. Na koniec ludziom nie podoba się, że odprowadzanie ścieków kosztuje. Na żadnym etapie nie ma zadowolenia. Wywóz szamba też kosztuje, chyba że ktoś robi to nielegalnie – mówi wójt Eugeniusz Gwóźdź. 

Szczegółowych informacji w zakresie podłączenia nieruchomości do kanalizacji sanitarnej udziela dział techniczny Zakładu Usług Komunalnych w Tworogu pod numerem telefonu 32-381-00-50.

[ZT]33152[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

PierwszyPierwszy

5 1

XXI wiek a ludziom trzeba tłumaczyć, że do kanalizacji nie wrzuca się śmieci??? Grubo. 11:58, 24.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jakjak

0 0

wierzą w rydzyka i jarozbawa, to co się dziwisz 08:20, 26.10.2021


Bydom Bydom

2 0

Walic do logrodka albo do krzokow! 16:03, 24.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jojo

1 0

wala do kibla i wysyłom to na nowogrodzko do goroli 08:22, 26.10.2021


OLOOLO

4 1

Nie chcą podłączen do kanalizacji- bo lepiej do rowu. Przykład widoczny w sołectwie Wojska - latem to widać i czuć ,jak wzdłuż głownej ulicy w rowie płyną scieki. Jak w NW nie chcą sie podłączać to od nowego roku wode rozliczac razem ze ściekami- bardzo szybko się podłączą. 18:22, 24.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%