Zamknij
REKLAMA

Zmarł Andrzej Kołodziejczyk, kustosz izby regionalnej w Piekarach Śląskich

14:25, 24.11.2021 | aj
Andrzej Kołodziejczyk był wieloletnim kustoszem izby regionalnej w Piekarach Śląskich. Fot. Archiwum UM w Piekarach Śląskich
REKLAMA

22 listopada zmarł Andrzej Kołodziejczyk z Piekar Śląskich. Był wieloletnim kustoszem izby regionalnej, popularyzatorem historii miasta. Miał 74 lata. 

Andrzej Kołodziejczyk  urodził się 11 listopada 1947 roku w Piekarach Śląskich, w dzielnicy Szarlej, w rodzinnym domu przy ul. Kanałowej. Pasją zbieracką i historią zaraził go ojciec Józef, który od 1926 roku związany był z lokalnym samorządem. Przekazywał synowi wiedzę na temat przeszłości miasta. 

Andrzej Kołodziejczyk ukończył w 1965 roku Liceum Ogólnokształcące w Piekarach Śląskich. Prawie 30 lat swojej pracy zawodowej spędził w Zakładzie Górniczo-Hutniczym Orzeł Biały, na różnych stanowiskach. Pracował pod ziemią jako pomiarowy, mierniczy i jako górnik. 

W latach 60. rozpoczął działalność społeczną. Do Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zapisał go ojciec, pracujący w strukturach powiatu tarnogórskiego, do którego należały wówczas Piekary Śląskie. 

W połowie lat 70. Andrzej Kołodziejczyk przyłączył się do Towarzystwa Miłośników Piekar Śląskich, a następnie uczestniczył w tworzeniu struktur Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Piekarskiej. 

Po likwidacji stowarzyszenia w 1991 roku i przekazaniu  zbiorów do Miejskiej Biblioteki Publicznej został kustoszem izby regionalnej. Na emeryturę przeszedł w 2016 roku. 

Za pracę na rzecz popularyzacji i ochrony piekarskich tradycji otrzymał Nagrodę Miasta Piekary Śląskie w Dziedzinie Kultury im. Wawrzyńca Hajdy oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 22 listopada w wieku 74 lat. Msza pogrzebowa odbędzie się w sobotę 27 listopada 2021 o godz. 9 w kościele św. Trójcy Przenajświętszej w Piekarach Śląskich przy ul. Żwirki 17.

[ZT]33634[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%