Zamknij

Kto to jest kontrahent i jaką funkcję pełni w faktoringu?

. + 09:27, 28.03.2022 Aktualizacja: 09:28, 28.03.2022 ok. 3 min. czytania
8

Zakładając działalność gospodarczą, przedsiębiorca godzi się na to, aby traktowano go jako profesjonalistę. Co to oznacza? Otóż w momencie świadczenia usług lub sprzedaży towarów, musi on znać prawo, jakie go obowiązuje. Ponadto musi mieć wiedzę, kiedy kontrahent jest stroną w umowie i czego może od przedsiębiorcy żądać. Kim jest kontrahent? Jaką rolę odgrywa w faktoringu?

Kontrahent - kto to jest?

Słowo kontrahent pochodzi z języka łacińskiego - contrahens, co oznacza między innymi ściągać, skracać, skupiać. Kontrahentem może być osoba fizyczna lub prawna, która będzie stroną umowy, czyli zobowiązania dwustronnego lub wielostronnego. W powszechnym rozumieniu jest to partner w transakcji kapitałowej. W przypadku, gdy kontrahent jest stroną umowy, to powinna ona dokładnie określać zasady wzajemnej współpracy oraz jego prawa i obowiązki. Na podstawie umowy może on bowiem dochodzić swoich praw. Z tego dokumentu powinny również wynikać prawa i obowiązki drugiej strony, czyli przedsiębiorcy. W umowie należy zawrzeć takie informacje, jak:

  • co jest celem umowy,
  • jakie przewiduje zasady współpracy,
  • kto jest stroną umowy,
  • przez jaki okres obowiązuje,
  • jak zostanie przekazane wynagrodzenie i jaka jest jego wysokość,
  • jakie procedury i konsekwencje czekają każdą ze stron w przypadku niewywiązania się z umowy.

Więcej o tym, kto to jest kontrahent przeczytasz na https://finansowaniefaktur.pl/blog/kim-jest-kontrahent.html

Rola kontrahenta w faktoringu

Faktoring to rodzaj finansowania przedsiębiorców. Polega on na opłacaniu faktur przez firmę faktoringową, które mają odroczony termin płatności. Pieniądze przelewane są na konto firmowe bez konieczności oczekiwania aż kontrahent ureguluje zobowiązanie, które wynika z wystawionej faktury poddanej faktoringowi. Umowa z faktorem może być podobna do swego rodzaju umowy kredytowej. Należy pamiętać o tym, że faktoring to również zarządzanie rozliczeniami, inkaso należności, monitoring oraz windykacja kontrahentów, a także przejęcia ryzyka niewypłacalności dłużnika. Szeroki zakres usług sprawia, że jest to bardzo dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą zapewnić płynność finansową swojej firmy.

Wierzytelność, która została poddana faktoringowi przekazywana jest do faktora na zasadzie cesji. Oznacza to, że z chwilą przekazania przedsiębiorca traci wszelkie prawa do wierzytelności, ale w zamian za to zyskuje środki na koncie. Wyróżnić można kilka rodzajów faktoringu, ale w żadnym przypadku kontrahent nie jest stroną umowy. Jest nią jedynie faktorant i faktor. Kontrahent otrzymuje informację, że ma przelać pieniądze za fakturę na inne konto, które zostaje utworzone na potrzebę faktoringu.

Obowiązki przedsiębiorcy wobec kontrahenta

Przedsiębiorca jest traktowany jako profesjonalista od dnia zarejestrowania swojej działalności gospodarczej. Oznacza to, że musi znać prawo i postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami w danym kraju. W Polsce od 30.04.2018 r. obowiązuje pakiet ustaw, który szerzej znany jest jako Konstytucja Biznesowa. Jest to zbiór wszystkich przepisów prawnych, które określają prawa i obowiązki przedsiębiorców.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [8]

komentarz(8)

ManiMani

0 0

Ja polecam jeśli macie problem z kontrahentami to skorzystać z windykacji z pomocą Kaczmarski Inkasso - niestety nie raz trafiłem na nieuczciwego kontrahenta, a Kaczmarski Inkasso później ratowali mnie - pieniądze odzyskane, mają świetnie wykwalifikowanych ludzi i skutecznie działają.

21:04, 18.04.2022
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kowalkowal

0 0

Dobrze mówisz. Im dłużej człowiek czeka z windykowaniem swoich należności, tym na dłużej de facto mrozi swoje pieniądze. Akurat Kaczmarski Inkasso nie mają problemu z odzyskiwaniem należności. Zawsze znajdą w sprawie złoty środek żeby mimo wszystko także polubownie z dłużnikiem odzyskać te należności

00:20, 26.04.2022

james james

0 0

Przy dużych firmach i wielu kontrahentach w sumie ciężko wszystko opanować. Najłatwiej dodatkowo mieć współpracę z windykacją Kaczmarski Incasso żeby mniej nieprzyjemności było

11:49, 28.04.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PawoPawo

0 0

Co fakt to fakt, najważniejsze jest jak najszybsze ściągnięcie należności, wspólne porozumienie w takich sprawach to podstawa, dzięki której sam proces przebiega sprawniei bezproblemowo, właśnie też korzystałem z Kaczmarski Inkasso. Jednym słowem - profesjonalnie

16:12, 05.05.2022
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

barkezbarkez

0 0

Też kożystałem raz z ich usług, bardzo rzetelna robota.

03:14, 01.07.2022

KoziiiKoziii

0 0

Windykacja windykacją, ale ja jeszcze polecam tak w ramach omawianego w artykule faktoringu ludzi z eFaktor. Pieniadze sa szybko na koncie, mozna polegac na doradcach, którzy przygotują oferte pod ciebie, jest przede wszystkim mało dokumentacji, a ta, ktorajuż jest, załatwiana jest całościowo online.

15:06, 10.05.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


kraze191kraze191

0 0

Dlatego kontrahentów się sprawdza bo jak nie to windykacja. A w tej sprawie to już tylko Kaczmarski inkasso może pomóc bo skutecznie potrafią odzyskać należności czy to mniejsze, czy większe.

01:02, 31.05.2022
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BatoBato

0 0

Prawda! Zawsze coś się zdażyć może nawet i u uczciwego kontrahenta, na szczęście jest Kaczmarski Inkasso.

14:38, 18.06.2022

SilvioSilvio

0 0

Jeśli natomiast kontrahent zalega z pieniędzmi warto zwrócić się o pomoc do firmy ICG-Group, która zajmuje się odzyskiwaniem należności.

09:49, 24.11.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

marekmarek

0 0

windykacja nie nalezy do przyjemnych ale chyba nikomu nie zalezy zeby poglebiac konflikty wiec zeby szybko zalatwic problem najlepiej z Kaczmarski Inkasso

13:30, 17.01.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%