Urządzenie, jakim jest zasilacz PoE, umożliwia przesyłanie energii między innymi urządzeniami mającymi połączenie z określoną siecią Ethernetową. W jaki sposób działają i gdzie są stosowane zasilacze tego typu? Co oznacza skrót PoE? Dlaczego warto korzystać z tych urządzeń i gdzie sprawdzają się najlepiej? O czym należy pamiętać, wykorzystując urządzenia? Odpowiedzi zawarte są w tym artykule!
Do grupy najnowocześniejszych urządzeń, które umożliwiają zasilanie kamer IP (przemysłowych i domowych!), należy oczywiście zasilacz PoE. Skrót PoE oznacza Power-over-Ethernet, czyli pozyskiwanie energii potrzebnej do zasilania urządzeń bezpośrednio z sieci IP.
Technologia usprawnia działanie systemów monitorujących i pozwala na zrezygnowanie z zakładania nierzadko kosztownych dodatkowych kabli. Zasilacz PoE bez zakłóceń (w trybie ciągłym) dostarcza energię o optymalnej mocy do kamery IP, zapewnia jej prawidłowe funkcjonowanie.
Technologia Power-over-Ethernet to technologia, która umożliwia transmisję energii elektrycznej. Przesyłanie prądu odbywa się poprzez specjalne skrętki przeznaczone do każdego urządzenia sieci Ethernetowej. Owymi skrętkami są między innymi:
Sieć Ethernetowa z podstawową skrętką z kategorii trzeciej lub wyższej będzie w stanie dostarczyć energię elektryczną do większości urządzeń sieciowych. W takiej instalacji nieużywane (ale podłączone do zasilania) znajdują się (zazwyczaj) dwie skrętki: niebieska (trzecia w kolejności) oraz brązowa (czwarta w kolejności). Napięcie stałe w takiej sieci wynosi od 25 do 60 woltów, a natężenie prądu około 400 megaamperów.
Urządzenia zasilające PoE są używane w przemyśle (zakłady produkcyjne, chemiczne, motoryzacyjne i wiele innych), w biurach, parkingach, a także (chociaż nieco rzadziej) prywatnych domach czy mieszkaniach.
Do niewątpliwych zalet stosowania zasilaczy PoE należy możliwość przesyłu energii elektrycznej i informacji (danych) bez konieczności tworzenia rozbudowanego okablowania instalacji. Minimalny zasięg zasilacza urządzenia wynosi przynajmniej sto metrów, a bezpieczeństwo systemu zapewnia transmisja danych i energii pod niskim napięciem. Wysoki poziom bezpieczeństwa jest uzyskiwany także dzięki optymalnym zabezpieczeniom łącza (odpowiednie procedury badania jego parametrów) oraz samego urządzenia (systemy monitorujące działanie zasilacza).
Pewność działania urządzenia wynika również z tego, że współpracuje z innymi urządzeniami o określonym standardzie. W przypadku podłączenia urządzenia o innym standardzie zasilacz PoE blokuje jego działanie, zabezpieczając sieć. Zasilacz jest bardzo prosty do podłączenia i łatwy w użytku.
Używanie zasilaczy PoE jest bardzo wygodne, zwłaszcza w przypadku dużych i rozległych sieci, na przykład w biurowcach czy zakładach produkcyjnych. Dzięki niemu poszczególne urządzenia nie muszą już korzystać z osobnych źródeł zasilania, a to z kolei prowadzi do obniżenia kosztów instalacyjnych i eksploatacyjnych w danej lokalizacji.
Ten, kto zdecyduje się używać zasilaczy PoE, musi pamiętać o stosowaniu urządzeń zgodnych z wykorzystywanym przez niego standardem. Wtedy poszczególne elementy instalacji (kamery IP i inne urządzenia) będą działać prawidłowo, koszty użytkowania spadną, a tworzenie rozbudowanego okablowania przestanie być konieczne!
1 0
Zasilacz PoE w materiale "sponsorowanym" a na zdjęciu przełącznica światłowodowa czyli pasywny element nie wymagający zasilania... Jak wy chcecie zasilanie po światłowodzie puścić???LOL. Nie dziwię się, że autora brak i tylko "." zostawił. Przecież to jest kompromitacja. Tyle wiecie o PoE co przeciętny ksiądz o małżeństwie :)))) Czyli c *%#)!& a wiecie.
1 0
400 megaamperów???? Wy wiecie o czym piszecie???? To pisał jakiś słaby uczeń podstawówki???? Czy to żart????
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwarek.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas gwarek@gwarek.com.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz