Zamknij

Jak wygląda nauka w zaocznym liceum dla dorosłych? Czy warto się zapisać?

artykuł sponsorowany + 11:12, 25.07.2022 Aktualizacja: 11:12, 25.07.2022 ok. 2 min. czytania

Życiowy scenariusz różnie się rozpisuje; często pojawiają się w nim wydarzenia, które uniemożliwiają ukończenie szkoły średniej w „pierwszym terminie”. W takim przypadku, chcąc już jako osoba dorosła podejść do matury lub zdobyć wykształcenie średnie, można zdecydować się na liceum dla dorosłych. Ile trwa nauka w takiej szkole? Czy da się ją pogodzić z codziennymi obowiązkami wynikającymi z dorosłego życia – rodziną, pracą? Czy trzeba płacić za szkołę? Wyjaśniamy, jak wygląda nauka w liceum dla dorosłych!

Ile trwa nauka w liceum dla dorosłych?

O większości aspektów nauki w liceum dla dorosłych decydują wewnętrzne regulacje szkół. Dotyczy to również czasu jej trwania, czyli liczby semestrów oraz częstotliwości zjazdów. Zwykle jednak nauczanie odbywa się w formie zaocznej, czyli tylko w weekendy (sobota i niedziela) – przeważnie dwa w miesiącu. Pozwala to na ukończenie szkoły w 3 albo 4 lata; tyle czasu trwa nauczanie np. w liceum dla dorosłych Żak. Po tym czasie słuchacze mogą, ale nie muszą podchodzić do egzaminu maturalnego, a także mają możliwość zapisania się do szkoły policealnej w tej samej placówce.

Czy liceum dla dorosłych jest płatne?

To, czy za liceum dla dorosłych trzeba płacić, również zależy od szkoły. W przypadku tych płatnych nie są to jednak duże kwoty – w Żaku opłata wynosi zaledwie 99 zł za miesiąc, a słuchacze nie ponoszą żadnych dodatkowych za podejście do egzaminu maturalnego. W ramach tej miesięcznej opłaty słuchaczy obejmuje pełen program nauczania szkoły średniej, czyli takie przedmioty jak:

  • język obcy,
  • język polski,
  • podstawy przedsiębiorczości,
  • WOS,
  • matematyka,
  • fizyka,
  • chemia,
  • biologia,
  • geografia,
  • informatyka,
  • historia,
  • historia i społeczeństwo.

Co więcej, nauka w Żaku daje dostęp do bezpłatnych zaświadczeń dla ZUS oraz KRUS, ulgi przysługujące uczniom czy atrakcyjne zniżki na towary i usługi oferowane przez partnerów szkoły. Dochodzi do tego szeroki wybór kierunków policealnych, które umożliwią dalsze rozwijanie swoich horyzontów oraz zdobycie atrakcyjnego zawodu, takich jak Opiekun medyczny, Arteterapeuta, Florysta, Technik administracji czy nawet Zoopsycholog.

Kto może iść do liceum dla dorosłych?

Kolejne wątpliwości dotyczące nauki w liceum dla dorosłych dotyczą często tego, kto może zapisać się do takiej szkoły. Nie ma znaczenia, ile lat minęło od pierwszych czasów szkolnych – grunt, żeby potencjalny słuchacz był dorosły. Szkoły rekrutują zatem osoby powyżej 18 roku życia w każdym wieku. Liczy się również posiadane wykształcenie – kandydat musi mieć ukończone gimnazjum, ośmioletnią szkołę podstawową albo zasadniczą szkołę zawodową. Nie trzeba jednak martwić się żadnymi egzaminami wstępnymi, o przyjęciu decyduje bowiem kolejność zgłoszeń.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%