Zamknij

Gdy plomba nie wystarczy

. + 12:47, 26.07.2022 Aktualizacja: 13:10, 26.07.2022 ok. 2 min. czytania
Skomentuj lek. dent. Piotr Stępień lek. dent. Piotr Stępień

Leczenie kanałowe to często jedyna szansa, by skutecznie wyleczyć i zachować zęby, w których rozwinął się rozległy proces chorobowy. O tym, w jaki sposób powinno zostać przeprowadzone, o zaletach leczenia "pod mikroskopem" i skutecznych sposobach trwałej odbudowy zębów opowiada lek. dent. Piotr Stępień, specjalizujący się w endodoncji mikroskopowej.

Kiedy ząb wymaga leczenia kanałowego?

Lek. dent. Piotr Stępień: Kanałowo musimy leczyć zęby, które zostały zainfekowane próchnicą na tyle głęboko, że doszło do nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi zębowej, co najczęściej manifestuje się silnym, samoistnym bólem zęba oraz bólem sprowokowanym przez zimny lub gorący bodziec.

lek. dent. Piotr Stępień
lek. dent. Piotr Stępień
                   

Leczenia endodontycznego wymagają również zęby, w których dalszy rozwój procesu chorobowego doprowadził do obumarcia zęba, czyli martwicy miazgi. Wskutek zainfekowania martwych tkanek rozwinie się ostre lub przewlekłe zapalenie tkanek otaczających ząb, często powodujące zniszczenie otaczającej kości.

Czasami leczenia kanałowego wymagają również zęby przed wykonaniem stałych uzupełnień protetycznych – koron.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe zęba polega na usunięciu zmienionych chorobowo tkanek z systemu kanałów korzeniowych oraz jego prawidłowym opracowaniu, odpowiednim odkażeniu lub zachowaniu jałowości kanałów oraz ich szczelnym wypełnieniu materiałem leczniczym, który blokuje możliwość rozwoju wtórej infekcji zęba.

Clinica Uśmiechu
Clinica Uśmiechu

W jakim celu lekarz używa mikroskopu?

System kanałów korzeniowych zęba to bardzo skomplikowana struktura anatomiczna. Niedostateczne opracowanie kanałów lub ich niekompletna dezynfekcja i wypełnienie mogą doprowadzić do ponownej infekcji.

Użycie mikroskopu zabiegowego pozwala na doskonałe uwidocznienie anatomii zęba i znacznie dokładniejszą pracę. Często pole pracy lekarza podczas leczenia kanałowego wynosi ok. 1 mm^2, mikroskop pozwala osiągnąć jakość leczenia niedostępną podczas pracy bez powiększenia. Z kolei dokładniejsza praca to trwalszy i bardziej przewidywalny efekt leczenia.

Dzięki użyciu powiększenia można również o wiele oszczędniej opracować ząb, co skutkuje jego większą wytrzymałością po leczeniu – będzie nam służył o wiele dłużej.

Clinica Uśmiechu
Clinica Uśmiechu

Jak zadbać o trwałość zębów po leczeniu kanałowym?

Równie ważna jak staranne wykonanie leczenia endodontycznego jest trwała i szczelna odbudowa zęba po jego zakończeniu. Zęby leczone kanałowo, często już znacznie zniszczone, są o wiele bardziej narażone na złamania i pęknięcia. Dlatego nieraz wskazane jest wykonanie stałej odbudowy protetycznej. Porcelanowe nakłady lub korony pozwalają zachować funkcję zęba znacznie dłużej od tradycyjnego rozległego wypełnienia.

 

Gabinet stomatologiczny

42-600 Tarnowskie Góry, ul. Piastowska 4

tel. 723-233-107

www.clinicausmiechu24.pl

https://www.facebook.com/ClinicaUsmiechu24/

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%