Zamknij

Czy usługi doradcze są zwolnione z podatku VAT?

artykuł sponsorowany + 10:31, 15.09.2022 Aktualizacja: 10:31, 15.09.2022 ok. 3 min. czytania

Usługi doradztwa są usługami objętymi podatkiem VAT. Czasami jednak trudno jednoznacznie określić, co się do nich zalicza. Podobnie jeśli mamy zamiar uzyskać zwolnienie z tego podatku i planujemy wykreślenie niektórych PKD naszej działalności. Jak więc zachować się, by nie narazić się na kontrolę organów podatkowych i przede wszystkim nie dopuścić się żadnego wykroczenia? Które usługi nie muszą być kwalifikowane jako doradztwo? Na te i inne pytania odpowiedzi w niniejszym artykule.

Zwolnienie z podatku VAT

Na początek warto zwrócić uwagę, że zwolnienie usług doradczych z podatku VAT dotyczy dwóch sytuacji. Przede wszystkim mamy pewien próg sprzedaży, do którego możemy liczyć na zwolnienie z VAT. Jak podaje art. 113 ust. 1 „zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku”. Zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia wspomnianej kwoty.Drugim warunkiem, jaki należy spełnić, by móc być przedsiębiorcą zwolnionym z podatku VAT, jest niewykonywanie pewnych usług. Należą do nich na mocy art. 17 ust. 1 pkt 8 usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie. A zatem konieczne jest wykreślenie usług doradztwa – jeśli faktycznie nie są wykonywane.

Jak rozumieć usługi doradztwa?

Należy zatem rozwikłać kwestię znaczenia językowego i praktycznego „usług doradztwa”, o których mowa w kontekście podatku VAT. Zgodnie ze Słownikiem języka polskiego PWN „doradca” to osoba udzielająca porad. Dla przedsiębiorcy doradztwo oznaczać będzie udzielanie zaleceń, porad, wskazywanie postępowania – wskazane jest szerokie, a tym samym zapobiegawcze rozumienie tego pojęcia. Może dotyczyć m.in. doradztwa prawnego, finansowego, podatkowego, technicznego.Porada udzielona przez osobę prowadzącą firmę nie musi mieć formy osobnego pisma, wystarczy, że dany przedsiębiorca prowadzi takie usługi także słownie czy wraz z innymi czynnościami. Wówczas należy liczyć się z tym, że utracone zostanie prawo do zwolnienia z podatku VAT.

Dla kogo zwolnienie z VAT-u?

Jak więc widać, określenie, czy wykonuje się usługi doradztwa, wcale nie jest takie łatwe. Nie wystarczy oprzeć się na fakcie, że nie są wykonywane pisemne porady. Trzeba wziąć pod uwagę całokształt działalności firmy w różnych aspektach. Korzystanie ze zwolnienia od podatku VAT nie zależy zatem wyłącznie od wyboru kodu PKD, tylko od rzeczywiście wykonywanych czynności.Jeśli wątpliwości (co jest częste) dotyczą branży budowlanej, projektowej i technicznej, warto wskazać, że zwolnienie przysługuje, o ile przedsiębiorcy nie dokonują czynności doradczych. Te ostatnie należy rozumieć w kontekście wykładni językowej i możliwie szeroko. Opinie czy ekspertyzy opisujące stan prawny czy rzeczywisty nie są udzielaniem porad, zakładają element odtwórczy, ocenę.Jak wobec tego widać, świadczenie nadzoru, wykonywanie projektów, opinii ocen – samo w sobie nie jest usługą doradczą. Jeśli jednak wiąże się z poradami w zakresie przyszłych działań, może już podlegać pod usługi doradcze. Wtedy trzeba pamiętać o możliwości podlegania pod podatek VAT.Okazuje się zatem, że określenie, na czym polegają usługi doradztwa, nie jest jednoznaczne. Wiele zależy od działań faktycznie wykonywanych przez firmę – a nie od wpisanych kodów PKD. Warto o tym pamiętać, by nie narazić się na konsekwencje podatkowe.

Więcej informacji na stronie prawo podatkowe

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%