Zamknij

Odszkodowania z OC sprawcy są zaniżone

artykuł sponsorowany + 08:21, 21.12.2022 Aktualizacja: 08:21, 21.12.2022 ok. 3 min. czytania

Wypłacane z OC sprawcy odszkodowania bardzo często są zaniżone. Z czego to wynika? Co w takiej sytuacji można zrobić? 

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy

Niemal każdy kosztorys naprawy, na podstawie którego wypłacane są odszkodowania zawiera nieprawidłowości. O jakie nieprawidłowości chodzi? 

Najczęściej ubezpieczyciele w wycenach napraw stosują części nieoryginalne, które to są w sporo niższej cenie. 

Tymczasem nie jest to zgodne z orzeczeniem Sądu Najwyższego. Jeśli w danym pojeździe przed szkodą była część oryginalna, to taka też powinna się znaleźć w kosztorysie naprawy. Wysokość odszkodowania nie powinna zatem być ustalana na podstawie stawek zamienników. 

Na zaniżone odszkodowanie z OC wpływają także stawki za roboczogodziny. W wycenach napraw najczęściej pojawiają się stawki uśrednione lub takie, które obowiązywały na rynku kilka lat temu. Zaniżenia są spowodowane także zbyt niskimi kosztami blacharskimi, a szczególnie lakierniczymi. 

Co istotne, w wycenach napraw najczęściej określona jest sama wartość lakieru. Bardzo często pojawia się taka pozycja jak współczynnik odchylenia materiału lakierniczego. Przykładowo, jeśli będzie on ustalony na poziomie -50%, to oznacza że warsztat naprawczy powinien położyć zaledwie połowę zwyczajowej warstwy lakieru. 

Co zrobić, jeśli odszkodowanie jest zaniżone?  

Można złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Co prawda na rozpoczęcie procedury reklamacyjnej jest sporo czasu, bo zgodnie z kodeksem cywilnym aż 3 lata (a nawet dłużej w przypadku szkód powstałych na skutek czynu zabronionego), ale w praktyce najlepiej zrobić to niezwłocznie. Upływ czasu może spowodować iż istotne fakty ulegną zatarciu. 

Dodatkowo, na samą odpowiedź na reklamację można czekać 30 dni, a ubezpieczyciel w wyjątkowych sytuacjach może ten okres wydłużyć o kolejne 30 dni. Im szybciej złożysz odwołanie, tym lepiej. Jeśli nie wiesz, jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, to możesz skorzystać z dostępnych w sieci wzorów. Warto podkreślić, że odwołanie rozpatruje ten sam organ, który wydał decyzję o przyznaniu odszkodowania. Dlatego też często zdarza się, że są one odrzucane przez ubezpieczycieli. 

Kolejną opcją na uzyskanie wyższego odszkodowania jest skorzystanie z pomocy firmy odszkodowawczej. W przypadku szkód na pojeździe można otrzymać tzw. dopłatę do odszkodowania. To rozwiązanie dla tych osób, które nie mają odpowiedniej wiedzy oraz czasu, aby samodzielnie walczyć z ubezpieczycielem. 

Proces uzyskania dopłaty jest prosty i szybki. Wystarczy przesłać do bezpłatnej analizy kosztorys naprawy pojazdu. Jeśli analiza wykaże, że kosztorys zawiera nieprawidłowości, to otrzymujesz propozycję dopłaty, a przelew jest realizowany w ciągu kilku dni od podpisania umowy. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że osoba poszkodowana nie ponosi żadnego ryzyka. 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%