System CMMS to nieocenione narzędzie dla działu utrzymania ruchu w każdej firmie zajmującej się produkcją. Dzięki niemu możemy lepiej zarządzać parkiem maszyn i nie tylko. Czym dokładnie jest ten rodzaj oprogramowania i jakie funkcje spełnia? Jak działają nowoczesne systemy CMMS i na co zwrócić uwagę przy wyborze programu najlepszego dla naszego własnego przedsiębiorstwa?
1. Czym jest system CMMS?
2. Computerised Maintenance Management System - kiedy się go wykorzystuje?
3. Na co zwrócić uwagę wybierając system CMMS?
System CMMS to szczególne oprogramowanie, które umożliwia kontrolę nad całym procesem, jak i pojedynczymi jego elementami w firmie zajmującej się produkcją. Jest to podstawowe narzędzie, z jakiego korzysta dział utrzymania ruchu. Pozwala on na pozyskiwanie oraz przechowywanie i obróbkę danych na temat stanu technicznego maszyn, występujących awarii oraz ich napraw, stanów magazynowych posiadanych części zamiennych i wielu innych. Dzięki systemowi CMMS osoby odpowiedzialne za utrzymanie ruchu w dziale produkcji mogą lepiej i sprawniej wykonywać swoje obowiązki.
W systemie CMMS możemy zaplanować wiele akcji, które znacząco ułatwią działania utrzymania ruchu na produkcji. Dzięki oprogramowaniu możemy zaplanować powtarzające się procedury, jak na przykład przegląd maszyn, co pozwala na sprawniejsze ich wykonanie. Działanie służb utrzymania ruchu ma również na celu zmniejszenie sytuacji, w której konieczna jest interwencja technika oraz zwiększenie wytrzymałości i odporności parku maszyn na awarie. Systemy klasy CMMS pomagają w planowaniu i wdrażaniu wszystkich czynności, które są niezbędne dla osiągnięcia powyższych celów.
Wybierając system CMMS powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jakie potrzeby mają działy zajmujące się utrzymaniem ruchu w zakładach produkcyjnych. Oprogramowanie powinno być dostosowane do wielkości firmy oraz skali produkcji, a także musi umożliwiać łatwe korzystanie z jego funkcjonalności. Współczesne systemy tej klasy są oparte o chmurę, co oznacza natychmiastowy dostęp do wszystkich niezbędnych danych dla każdej osoby zajmującej się utrzymaniem ruchu w zakładzie. Dodatkowo dzięki obecności oprogramowania możemy szybciej wyłapywać nieprawidłowości w funkcjonowaniu maszyn, a także planować cykliczne działania, jak na przykład przeglądy czy wymiany części poddawanych największej eksploatacji.