Odpowiednie wyposażenie domowej apteczki zapewnia, że w razie wystąpienia konieczności będziemy mogli skutecznie udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Co więcej, dzięki temu unikniemy dodatkowego stresu spowodowanego brakiem niezbędnych produktów. Aby ułatwić zadanie kompletowania apteczki, przygotowaliśmy listę materiałów opatrunkowych, o których należy pamiętać!
Wiele osób nie sprawdza regularnie daty ważności produktów w swej domowej apteczce, a ponadto nie kontroluje jej zawartości i nie uzupełnia wszelkich braków – wychodzą one z założenia, że w razie potrzeby będą mogły udać się do pobliskiej apteki w celu zakupu potrzebnych wyrobów medycznych. Nie jest to prawidłowe postępowanie, gdyż problem może pojawić się w godzinach nocnych, kiedy sklepy dookoła są zamknięte, a dodatkowo odczuwany ból może uniemożliwić nam wyjście z domu. Prawidłowo wyposażona domowa apteczka może okazać się zbawienna w nagłej sytuacji – a w szczególności, gdy mieszkamy sami. Pozwoli nam ona natychmiast sięgnąć po niezbędne produkty medyczne i udzielić pierwszej pomocy.
Warto zaznaczyć, że każda domowa apteczka będzie się od siebie odrobinę różnić – jej zawartość powinna być dopasowana do potrzeb domowników. Można jednak wymienić kilka podstawowych elementów, które powinny się znaleźć we wszystkich apteczkach.
Uzupełniając domową apteczkę, należy pamiętać o środkach przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz przeciwgorączkowych, a także lekach na problemy żołądkowe czy środkach przeciwbiegunkowych i przeciwalergicznych. Co więcej, ważne są preparaty na oparzenia, stłuczenia i urazy, a także środki dezynfekujące. Powinniśmy również zakupić sprzęt medyczny, taki jak termometr, ciśnieniomierz i inhalator, a także umieścić w apteczce sól fizjologiczną, nożyczki oraz środki regularnie przez nas przyjmowane. Niezwykle istotnym elementem wyposażenia domowej apteczki są materiały opatrunkowe. Których z nich zdecydowanie nie powinno zabraknąć?
Domowa apteczka powinna być wyposażona we wszelkie niezbędne materiały opatrunkowe. Wybierając te wyroby medyczne, należy zwrócić uwagę na ich jakość – produkty pochodzące od zaufanych producentów będą niezawodne nawet podczas bardzo wymagających sytuacji. Zobacz ofertę wysokojakościowych materiałów opatrunkowych.
Drobne zacięcia oraz niewielkie rany nie wymagają konsultacji z lekarzem, aczkolwiek powinny zostać one oczyszczone oraz odpowiednio opatrzone – do tej ostatniej czynności przydadzą się plastry z opatrunkiem. Dzięki nim rana chroniona jest przed szkodliwymi drobnoustrojami oraz zanieczyszczeniami, co pozwala tkankom na szybsze gojenie.
Jałowe wyroby opatrunkowe mogą być stosowane bezpośrednio do opatrywania ran, dlatego są one wręcz niezastąpione podczas udzielania pierwszej pomocy. Gazy jałowe można dodatkowo wykorzystać jako tampony do tamowania krwotoków z zewnętrznych ran. Te materiały opatrunkowe są bardzo chłonne i miękkie, a przy tym gwarantują wysoką przepuszczalność powietrza.
Wykonane z rozciągliwej tkaniny przylepce umożliwiają skuteczne mocowanie opatrunku pierwotnego. Zapewniają one ranie warunki umożliwiające prawidłowe gojenie.
W domowej apteczce powinny znaleźć się bandaże. Elastyczne wyroby sprawdzą się do unieruchamiania i usztywniania kończyn, jak i wykonywania uciskowego opatrunku. Półelastyczne bandaże służą podtrzymywaniu opatrunków w ruchomych miejscach, a kohezyjne – sprawdzają się u osób mających skórę skłonną do alergii oraz są niezawodne przy opatrywaniu trudno dostępnych miejsc czy silnie krwawiących ran.
Wśród opatrunków specjalistycznych, które warto posiadać w swej domowej apteczce, należy wymienić paski do zamykania ran – chronią one ranę, a także pomagają zmniejszyć bliznę. Dobrze jest również wyposażyć apteczkę w opatrunki hydrożelowe, które są niezastąpione podczas leczenia oparzeń, obrzęków, odleżyn oraz owrzodzeń.
W każdej domowej apteczce powinny znaleźć się materiały opatrunkowe, takie jak plastry z opatrunkiem, jałowe gazy, przylepce i bandaże, jak również opatrunki specjalistyczne. Dzięki temu unikniemy dodatkowego stresu podczas nagłych sytuacji i będziemy mogli udzielić skutecznej pomocy osobie poszkodowanej.