Najbardziej cenionym przez inwestorów i wykonawców pokryciem dachowym jest blachodachówka. Nie ma w tym nic zastanawiającego - jej doskonałe parametry użytkowe i techniczne zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów a także świetnie sprawdzi się jako pokrycie domów w stylu nowoczesnym a także klasycznym. Najpopularniejsze są obecne blachodachówki panelowe.
Blachodachówki panelowe dostępne są w wielu wzorach – całkowicie prostych (np. blachodachówka płaska plus Blachy Pruszyński), o nieszablonowych kształtach (np. blachodachówka LOARA lub REN), przypominających dachy góralskich domów (REGLE), czy w minimalistycznym stylu (nowość w ofercie firmy Blachy Pruszyński FIORD). Taki wybór i zastosowanie docenili inwestorzy oraz architekci, którzy znaleźli zastosowanie w prostych, minimalistycznych rozwiązaniach, np. dom w stylu nowoczesnej stodoły, lecz także w obiektach wymagających zachowania swojego świeckiego uroku. Również paleta kolorów blachodachówek jest urozmaicona, od eleganckich szarości do niestandardowych odcieni jak, np. niebieski, żółty czy zielony. Blachodachówki dają więc wiele możliwości aranżacyjnych dachu - a przy tym, całego domu. Szerokie zastosowania umożliwiają harmonijne wtopienie budynku w okolicę, a także wyszczególnienie go na tle innych domów. Można montować je na dachach mniej lub bardziej skomplikowanych i również na wielopołaciowych o nachyleniu od 17°. Blachę możemy również zamontować na pionowych elementach, np. dachach mansardowych lub elewacji.
Blachodachówki panelowe objęte są gwarancją od 20 do nawet 50 lat. Taka rozbieżność wynika z zastosowanych materiałów oraz całego procesy technologicznego. Duże znaczenie ma grubość stalowego rdzenia, który w przypadku blachodachówek najczęściej ma grubość 0,5 mm a także użyte powłoki ochronne i warstwy wykończeniowe. Dostępne są blachodachówki panelowe zabezpieczone powłoką ochraniającą przed korozją, promieniowaniem UV i uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą powstać podczas użytkowania. Kolejną zaletą jest wysoka odporność produktu na działanie temperatur. Na dodatek nie chłoną wody, a co za tym idzie, nie zmieniają swojej masy podczas deszczu, gładka powierzchnia pozwala na bezproblemowe zsuwanie się śniegu. Należy pamiętać, że wysokojakościowe i trwałe produkty zagwarantować może jedynie renomowany producent, np. firma Blachy Pruszyński. Pomimo wyższej ceny, niż u lokalnych wykonawców, warto jest zdecydować się na ten wybór, aby móc jak najdłużej cieszyć się walorami blachodachówki. Dzięki temu mamy pewność, że proces produkcji pokrycia dachowego jest w szczególny sposób kontrolowany na każdym z etapów, a także wykorzystane materiały są najwyższej jakości.
Do wyliczenia optymalnej ilości materiału wystarczy jedynie metraż powierzchni do krycia, gdyż blachodachówki panelowe występują w zestandaryzowanych arkuszach. Istotny jest fakt, że produkty dostępne są praktycznie od ręki co ważne jest szczególnie w sezonie budowlanym, a więc brakujące elementy, a także oddanie nadwyżki nie będzie stanowiło problemu. Arkusze są paczkowane i przewożone na plac budowy na paletach – jedna europaleta zmieści produkty na wykonanie średniej wielkości dachu. Pokrycia blaszane charakteryzują się niewielką wagą (4,6-7 km/m²) lecz nie wpływa to na ich sztywność. Dobrze wpływa to na transport i rozładunek, podczas którego blachodachówki nie wyginają się ani nie odkształcają. Do montażu potrzebne są jedynie dwie osoby. Arkuszy nie trzeba przycinać (moduł wystarczy podłożyć pod wcześniej ułożony element o odpowiednią ilość fal). Dzięki gotowym otworom praca przebiega sprawnie. Ilość powstałych odpadów jest ograniczona do minimum, najczęściej jest to 5% zakupionego materiału, nawet w przypadku bardziej skomplikowanych dachów.