Zamknij

Zakładanie ogrodu warzywnego krok po kroku

art. sponsorowany + 10:50, 03.03.2023 Aktualizacja: 10:50, 03.03.2023 ok. 5 min. czytania

Założenie ogródka warzywnego to doskonały sposób na cieszenie się świeżymi, zdrowymi produktami i spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Coraz więcej osób chce mieć przydomowy ogródek lub sad, bo przecież nie ma nic lepszego jak latem zerwana zdrowa, dojrzała, słodka truskawka lub dorodne jabłko na jesienne słoty. Własne warzywa i owoce to samo zdrowie i witaminy, bez zbędnej chemii i konserwantów. Bez względu na to, czy jesteś początkującym lun doświadczonym ogrodnikiem, poniższy poradnik napisany przez fachowców z firmy świadczącej kompleksowe usługi ogrodnicze Grupa-Flota pomoże ci w założeniu i utrzymaniu zdrowego i pięknego ogrodu.

Zakładanie ogrodu warzywnego krok po kroku

Założenie ogródka warzywnego to doskonały sposób na cieszenie się świeżymi, zdrowymi produktami i spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Coraz więcej osób chce mieć przydomowy ogródek lub sad, bo przecież nie ma nic lepszego jak latem zerwana zdrowa, dojrzała, słodka truskawka lub dorodne jabłko na jesienne słoty. Własne warzywa i owoce to samo zdrowie i witaminy, bez zbędnej chemii i konserwantów. Bez względu na to, czy jesteś początkującym lun doświadczonym ogrodnikiem, poniższy poradnik napisany przez fachowców z firmy świadczącej kompleksowe usługi ogrodnicze Grupa-Flota pomoże ci w założeniu i utrzymaniu zdrowego i pięknego ogrodu.

Krok 1. Planowanie

Zaplanowanie działań do pierwszy krok do sukcesu. Przed podjęciem jakiekolwiek decyzji zastanów się, jakie rośliny chcesz mieć w swoim ogrodzie i jakiej ma on być wielkości. Ogród warzywny wcale nie musi być wielki, aby przynosił obfite plony dla całej rodziny. Mały ogródek na działce też jest ok. Na jednej grządce można posadzić różne pasujące do siebie warzywa lub owoce.

Krok 2. Wybór odpowiedniego miejsca

Wybierz odpowiednie miejsce. Upewnij się, że gleba jest żyzna i dobrze przepuszczalna. Eksperci z Grupy-Flota, firmy świadczącej kompleksowe usługi ogrodnicze podpowiadają, że musi to być dobrze nasłonecznione miejsce, które jest łatwo dostępne z domu. Dzięki światłu słonecznemu rośliny szybciej dojrzewają i rosną. Słońce ma też wpływ na ilość witamin w warzywach i owocach. Szczególnie zielone rośliny, takie jak sałata, czy szpinak potrzebują do wzrostu dużo słońca. Z kolei wychodząc np. przez taras wprost do ogrodu możesz szybko "skoczyć" po niezbędne warzywa i owoce potrzebne do przygotowania posiłku. Ogród warzywny nie może również znajdować się zbyt nisko, w miejscu gromadzenia się wody. W przeciwnym razie owoce i warzywa zepsują się. Gdy na twojej działce zbiera się za dużo wody, zrób drenaż lub zbuduj podwyższone grządki. Podobnie ze zbyt suchym miejscem. Gdy gleba jest sucha i wymaga częstego podlewania, warto dla wygody ogród z owocami i warzywami założyć blisko źródła wody - węża ogrodowego, czy pojemnika z deszczówką.

Krok 3. Przygotowanie gleby.

Krokiem trzecim do uprawy warzyw i owoców jest odpowiednie przygotowanie gleby. Należy usunąć kamienie, chwasty i inne przedmioty, które będą przeszkadzać w uprawie, np. suche gałęzie drzew, czy liście. Potem ogród warzywny trzeba przekopać i dodać nawóz lub kompost, aby poprawić jakość ziemi, na której rośliny będą rosły. Możesz to zrobić sam łopatą lub wynająć fachowców świadczących kompleksowe usługi ogrodnicze, aby wkroczyli na teren ogrodu z odpowiednim sprzętem i szybko i łatwo uporali się z oczyszczaniem i nawożeniem gleby pod uprawę warzyw i owoców.

Uwaga! Odradza się przygotowania ogródka koło terenów przemysłowych, czy ruchliwych ulic. Szkodliwe substancje ze spalin lub odpadów przemysłu przenikają w glebę. Najbardziej narażone na wchłanianie szkodliwych substancji są rośliny zielone - sałata, czy szpinak.

Krok 4. Wybór roślin

Wybierz odpowiednie rośliny. Jak już wcześniej eksperci z Grupy-Flota - firmy świadczącej kompleksowe usługi ogrodnicze wspomnieli, niektóre rośliny można zasadzić koło siebie, np. cebulę koło marchewki. Zapach cebuli skutecznie odstraszy szkodniki. Należy również zwrócić uwagę na warunki klimatyczne panujące w danym regionie. W klimacie cieplejszym, jaki panuje np. na południu kraju będą rosły inne warzywa, czy owoce, niż w klimacie ostrzejszym, na północy.

Krok 5. Sadzenie roślin

Zasadź rośliny zgodnie z ich wymaganiami co do odległości między nimi. Niektóre rośliny wymagają większej przestrzeni, aby dobrze rosnąć i rozwijać się. Najlepiej przygotować sobie tak zwane zagony ze ścieżkami, czyli po prostu prostokątne grządki ze ścieżkami pomiędzy nimi lub, co jest coraz bardziej popularne, zbudować skrzynie imitujące grządki i w środku zasadzić warzywa, czy owoce. Aby rośliny były optymalnie nasłonecznione, fachowcy z firmy świadczącej kompleksowe usługi ogrodnicze Grupa-Flota podpowiadają, że najlepiej zagony i skrzynki orientować w kierunku północ-południe. Dzięki takiemu ułożeniu warzywa, czy owoce są odpowiednio nasłonecznione.

Krok 6. Utrzymanie ogrodu

Utrzymuj ogród w dobrej kondycji. Regularnie podlewaj rośliny, usuwaj chwasty i kontroluj szkodniki. Uprawiaj swoje rośliny zgodnie z najlepszymi praktykami, takimi jak przycinanie i nawożenie, aby poprawić ich wydajność i zdrowie.

Krok 7. Zbieranie plonów

Rośliny dojrzewają od późnej wiosny do późnej jesieni. Kiedy warzywa i owoce będą gotowe do zbioru, zbieraj je i ciesz się ich niepowtarzalnym smakiem. Smacznego!

Grupa-Flota – kompleksowe usługi ogrodnicze

Pamiętaj: uprawa ogrodu to proces, który wymaga cierpliwości i poświęcenia, ale jeśli zadbasz regularnie o swoje rośliny, będziesz miał udany ogród warzywny i sad. Jeżeli jednak potrzebujesz pomocy - skontaktuj się z nami. Posiadamy sprzęt i doświadczenie, dzięki czemu pomożemy ci założyć swój wymarzony ogród warzywny.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%