Zadłużyć może się każda osoba fizyczna, bez względu na to czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie. Stąd ustawodawca przewidział dla wszystkich osób fizycznych możliwość ogłoszenia upadłości. Kiedy i jak to zrobić?
Osoba fizyczna ma prawo do ogłoszenia upadłości, jeżeli stanie się niewypłacalnym dłużnikiem, czyli wtedy, gdy utraci zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich zobowiązań pieniężnych, jeśli opóźnienie w ich wykonywaniu przekracza trzy miesiące.
W takim wypadku osoba fizyczna, będąca dłużnikiem oraz każdy z jej wierzycieli może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.
Osoba fizyczna może ogłosić swoją upadłość zarówno wtedy, gdy prowadzi działalność gospodarczą oraz gdy jej nie prowadzi. Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej dokonuje ogłoszenia upadłości w trybie tzw. upadłości konsumenckiej. Upadłość konsumencka to częściowe lub całkowite umorzenie zobowiązań osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej i jest konsumentem w świetle prawa.
Osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą ma zaś prawo do ogłoszenia upadłości na zasadach ogólnych określonych w ustawie z dnia 28 lutego 2003 roku Prawo upadłościowe. Kto może ogłosić taką upadłość? Może być to:
Bez względu na to czy osoba fizyczna prowadzi działalność, czy też nie, dla ogłoszenia upadłości konieczne jest złożenie stosownego wniosku. Wniosek o upadłość osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą powinien zawierać m.in.:
Jeżeli dłużnikiem jest zaś osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, składając wniosek o upadłość konsumencką, we wniosku powinien zawrzeć m.in.: