Zamknij

Mieszkasz w Bytomiu? Tak wyrobisz kartę EKUZ

. + 14:28, 02.06.2023 Aktualizacja: 14:29, 02.06.2023 ok. 3 min. czytania
Skomentuj

Każda osoba, która regularnie płaci składki zdrowotne, może liczyć na bezpłatną pomoc medyczną w nagłych przypadkach, jednak bardzo często pojawiają się wątpliwości, jak sprawa będzie wyglądała za granicą. Wyjeżdżając do innych krajów Unii Europejskiej, warto mieć kartę EKUZ, która umożliwia skorzystanie z pomocy na takich samych warunkach, jakie posiadają inne osoby opłacające składkę zdrowotną w danym kraju. Jak ją zdobyć i na jakie wsparcie można liczyć? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

EKUZ – jak uzyskać kartę?

Uzyskanie karty EKUZ nie jest trudne, ale zdecydowanie warte zdobycia. Można to zrobić na kilka sposobów, dogodnych dla interesantów. Jeśli mieszkasz w Bytomiu, jednym z nich będzie wizyta w Punkcie Obsługi Ubezpieczonych Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (https://ekuz.com.pl/ekuz-w-bytomiu/), który jest czynny pięć dni w tygodniu. Możesz ją zdobyć także przez internet, nawet bez konieczności wychodzenia z domu, np. poprzez Internetowe Konto Pacjenta lub skrzynkę podawczą ePUAP. Musisz jedynie poprawnie wypełnić wniosek, dołączyć zdjęcie i za kilka dni karta trafi do Twojego domu pocztą. Co ważne, nie będziesz musiał nic płacić. Karta jest bezpłatna dla wszystkich osób, które opłacają składkę zdrowotną, jednak nie jest wydawana bezterminowo. Zawsze przed wyjazdem sprawdzaj, czy nadal jest ona aktualna, gdyż w przeciwnym razie nie będzie możliwa pomoc w ramach NFZ poza granicami kraju.

Karta EKUZ – w jakich sytuacjach możesz liczyć na pomoc?

Karta EKUZ daje możliwość pomocy medycznej na takich samych warunkach, jakie posiadają inne osoby opłacające składkę zdrowotną w danym kraju. W jakich sytuacjach możesz uzyskać pomoc? Są to m.in.:

  • Zatrucie pokarmowe;
  • Uszkodzenie ciała i masywny krwotok;
  • Wypadek komunikacyjny i konieczność pilnej operacji;
  • Udar;
  • Zawał serca;
  • Złamania;
  • Nagły i silny ból zęba.

Co ważne, niekiedy opieka medyczna nie będzie bezpłatna. W niektórych krajach pacjenci są zobowiązani do pokrycia części kosztów, związanych z leczeniem. W Austrii np. będziesz musiał zapłacić za wezwanie karetki, natomiast w Niemczech za pobyt w szpitalu. W Norwegii sam będziesz musiał pokryć koszty transportu powrotnego do kraju, leczenia stomatologicznego, ratownictwa czy ewentualnego zakwaterowania oraz wyżywienia w przypadku kwarantanny związanej z COVID 19 (https://ekuz.com.pl/ekuz-w-norwegii/). Czasami też otrzymasz zwrot poniesionych kosztów dopiero po powrocie do Polski. W ramach EKUZ nie możesz liczyć na operację plastyczną czy leczenie zaćmy, możliwe jest uzyskanie pomocy, tylko w przypadku gdy jest ona konieczna i nie można z nią zwlekać aż do powrotu do kraju.

Czy EKUZ zawsze wystarczy, by otrzymać pomoc medyczną?

Niestety samo posiadanie karty EKUZ może być w niektórych krajach niewystarczające, by uzyskać pomoc, dlatego warto wykupić również polisę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu nie będziesz musiał się obawiać, że w razie potrzeby zostaniesz sam z problemem. Taka polisa turystyczna, może obejmować nie tylko wsparcie finansowe, ale także pośrednictwo czy pomoc prawną. Oczywiście, im większy zakres ochrony, tym cena za ubezpieczenie może być wyższa, jednak jeśli skorzystasz z porównywarki cen ubezpieczeń, nie będziesz musiał przepłacać. Szybko otrzymasz zestawienie ofert z wielu ubezpieczalni, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie Ci podjąć najkorzystniejszą dla siebie decyzję. Jest to zdecydowanie opcja, z której warto skorzystać. Polisą możesz objąć dodatkowo swój bagaż, dzięki czemu w razie kradzieży czy uszkodzeń, otrzymasz środki na nowe zakupy, a także rozszerzyć polisę OC, która może być bardzo przydatna w przypadku, gdy spowodujesz szkodę, w której ucierpiały osoby trzecie. Koszt ubezpieczenia nie jest duży, a chroni przed koniecznością pokrywania kosztów z własnej kieszeni, a dzięki assistance możesz otrzymać także nieocenioną pomoc w razie konieczności załatwienia leczenia, transportu czy potrzeby skorzystania z pomocy prawnej.

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%