Zamknij

Zastrzeż nazwę produktu i ciesz się pełnią praw do niej!

00:00, 20.06.2023 art. sponsorowany

Rejestracja nazwy firmy, produktu czy logo jest pierwszym krokiem do tego, aby cieszyć się pełnią praw i mieć gwarancję ochrony, jeśli zajdzie kiedykolwiek taka potrzeba. Choć obecnie świadomość jest bardzo duża, to i tak nie każda nazwa produktu czy logotyp są zastrzeżone. Sprawdź, co zrobić, aby zapewnić swojemu produktowi lub serii produktów odpowiednią ochronę. Zobacz, na czym polega rejestracja nazwy produktu jako znaku towarowego i jak przebiega ten proces.

Najważniejsze informacje dotyczące rejestracji nazwy produktu

Ochrona nazwy przedsiębiorstwa wynika z mocy prawa. Każdy, kto zajmuje się prowadzeniem swojego biznesu, może liczyć na ochronę zapewnioną przepisami. Niestety, nie dotyczy to już nazwy produktu, dlatego te elementy często stają się celem nieuczciwych osób. Warto zastanowić się nad zastrzeżeniem nazwy produktu, dzięki czemu przedsiębiorca może w pełni korzystać z praw własności przemysłowej i wykorzystać również przysługujące mu również prawa autorskie oraz prawa wynikające z ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. 

Jak zastrzec nazwę produktu i dlaczego warto skusić się na takie działanie? Podjęcie decyzji o rejestracji nazwy produktu oraz pozytywne rozpatrzenie wniosku przez Urząd Patentowy daje przedsiębiorcy wyłączne prawo do korzystania z tego znaku. Jeśli więc kiedykolwiek jakaś inna firma zdecyduje się na wprowadzenie podobnych produktów na rynek z identyczną nazwą, przedsiębiorca będzie mógł pociągnąć ją do odpowiedzialności, a nawet uzyskać spore odszkodowanie.

Na czym polega zastrzeżenie nazwy i logo?

Zastrzeżenie znaku towarowego to sposób na realne podniesienie wartości marki a pośrednio również samego produktu. Jeśli konkretna marka, produkt może pochwalić się zastrzeżonym znakiem towarowym, może śmiało przedstawić go w towarzystwie symbolu®. W ten sposób można zyskać rynkową wiarygodność. O zastrzeżeniu znaku towarowego decyduje Urząd Patentowy.

Jeśli przedsiębiorca chce zastrzec znak towarowy w postaci nazwy produktu czy nazwy firmy, musi złożyć wniosek do właściwego Urzędu Patentowego. W zależności od tego, na jakim terenie działa Twoja firma, można skorzystać z procedury krajowej, unijnej lub międzynarodowej. Rejestracja znaku towarowego składa się z kilku istotnych etapów, których nie można ominąć. Proces ten kończy się przyznaniem świadectwa ochronnego. 

Dlaczego tak wiele osób zwraca uwagę na ochronę marki?

Pracujesz od lat nad renomą swojej firmy? Tylko Ty jeden wiesz, ile pieniędzy wydano na promocję marki, promocję produktów. Obecnie cieszysz się licznymi pozytywnymi opiniami o swojej działalności, zyskałeś zaufanie klientów oraz masz ugruntowaną pozycję na rynku. Dobrze byłoby tego nie stracić. Jeśli więc posługujesz się niezastrzeżonym znakiem, jak najszybciej to zmień. Nieuczciwa konkurencja nie śpi!

Na rynku zdarzają się różne sytuacje. Ni stąd, ni zowąd na sklepowych półkach mogą pojawić się produkty z podobnym logo czy nazwą, których jakość pozostawi wiele do życzenia. Gorszej jakości produkty do złudzenia przypominające Twoje, mogą bardzo negatywnie wpłynąć na opinie i na renomę. Aby uniknąć takich przykrych sytuacji, warto zadbać o zastrzeżenie znaku towarowego. Świadectwo znacznie ułatwi ewentualne dochodzenie roszczeń związanych z łamaniem prawa. Bez zastrzeżonego znaku proces może okazać się znacznie trudniejszy, a często nawet nierealny. 

Korzyści płynące z posiadania zastrzeżonej nazwy produktu

Zarejestrowany znak towarowy w postaci nazwy produktu oznacza posiadanie do niej tytułu prawnego, który daje wyłączność na określonym terytorium (dany kraj, Unia Europejska) w zakresie określonych towarów lub usług. Innymi słowy, dana wersja nazwy ma monopol na określone dobra, dzięki czemu markę trudniej podrabiać. Trudność ta polega na ułatwieniach w dochodzeniu roszczeń wobec nieuczciwej konkurencji.

Warto wiedzieć, że zastrzeżenie znaku towarowego nie gwarantuje automatycznie, że na rynku nie pojawi się konkurencja z niecnymi zamiarami. Jest to nawet bardzo możliwe, jeśli marka cieszy się popularnością. Posiadane świadectwo pozwala jednak na monitorowanie tego, co dzieje się ze znakiem. Można więc wyłapać różnego rodzaju nieuczciwe sytuacje i zagrania ze strony innych przedsiębiorców. Nie zwlekaj — koniecznie zdecyduj się na zarejestrowanie znaku towarowego, a na pewno zwrócisz uwagę na wszystkie powyższe korzyści. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%