W obliczu rosnącej troski o środowisko naturalne oraz potrzeby efektywnego zarządzania zasobami, zbiorniki na wodę deszczową stają się nieodłącznym elementem ogrodów i działek. Ich montaż stanowi istotny krok w kierunku ochrony środowiska i minimalizacji negatywnego wpływu na ekosystem. Poprzez zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej do celów niemieszkalnych, czyli np. do podlewania ogrodu, można przyczynić się do zmniejszenia obciążenia systemów zaopatrzenia w wodę oraz skutecznie przeciwdziałać marnowaniu tego cennego zasobu.
Zbiorniki na wodę deszczową dzielą się na dwa rodzaje: naziemne i podziemne. Jak sama nazwa wskazuje, naziemne zbiorniki znajdują się nad powierzchnią ziemi, a podziemne - pod. Zbiorniki, zwłaszcza te naziemne, mają zazwyczaj kształt beczki oraz różne wielkości. W swoim ogrodzie można zainstalować pojemnik odpowiedni do potrzeb użytkownika. Zbiorniki na wodę deszczową mają najczęściej od 1500 do 10000 litrów pojemności. Na rynku są dostępne również małe zbiorniki na deszczówkę. Mieszczą one od 100 do 1000 litrów wody.
Fachowcy z Grupy-Flota, firmy świadczącej usługi ogrodnicze z Tarnowskich Gór na Śląsku, często spotykają się z pytaniem: "Czy pojemnik na wodę deszczową nie oszpeci mi ogrodu"? Pytanie słuszne zadawane, wszak ogród ma być miejscem wypoczynku i relaksu, a przy tym ma ładnie wyglądać. Odpowiedź na pytanie brzmi: "nie". Na rynku jest dostępnych wiele pojemników na deszczówkę, a co jeden, to ładniejszy! Można kupić taki, który imituje drewno lub wazon. Można zamówić taki, którego ściany będą imitacją elewacji lub zamaskować zwykły, plastikowy pojemnik za płotkiem lub murkiem.
Deszczówkę można wykorzystać na kilka sposobów:
Uwaga! Jeżeli woda ze zbiornika na deszczówkę ma być wykorzystywana w gospodarstwie domowym do spłukiwania toalet i do prania, musi być odpowiednio przyłączona i przefiltrowana. Oznacza to jednorazowo duży koszt podłączania instalacji podczas budowy domu lub remontu, jednakowoż potem znacznie przełoży się to na zmniejszenie rachunków za wodę. Uwaga! Wody deszczowej nie przyłącza się do instalacji wodno-kanalizacyjnej zasilającej gospodarstwo domowe.
Czy na budowę pojemnika na wodę deszczową potrzebne jest pozwolenie z urzędu miasta, albo gminy? Nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę zbiorników na wodę opadową, jeżeli woda będzie wykorzystywana do podlewania ogrodu. Natomiast w przypadku wykonania instalacji w celu umożliwienia wykorzystania deszczówki w gospodarstwie domowym, na przykład do spłukiwania toalet, należy zgłosić zamiar przedsiębiorstwu, które dostarcza do domu wodę pitną.
Za realizację programu Moja Woda odpowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Cały program ma działać do roku 2024. Z programu można uzyskać dofinansowanie do 80 proc. kosztów poniesionych przez inwestora, ale nie więcej niż 6 tys. zł na jedno przedsięwzięcie.
O dofinansowanie do zbiorników na deszczówkę, niezależnie od tego, czy ma być ona naziemna, czy podziemna, mogą ubiegać się:
W ramach dotacji do pojemników na wodę deszczową Moja Woda 2023 można się również ubiegać o dofinansowanie do
Przed zainwestowaniem w zbiornik na wodę deszczową warto dokładnie przemyśleć jego korzyści i ograniczenia w kontekście swoich potrzeb i lokalnych warunków. Ważne jest również zrozumienie, że prawidłowa konserwacja oraz zastosowanie odpowiednich filtrów i systemów oczyszczania są kluczowe dla skutecznego wykorzystania wody deszczowej.
Jeżeli myślisz o instalacji pojemników na wodę deszczową, zdaj się na fachowców. Firma ogrodnicza Grupa-Flota z Tarnowskich Gór w województwie śląskim pomoże ci w wyborze, instalacji i całym procesie ubiegania się o dofinansowanie z Ministerstwa Środowiska. Zapraszamy do kontaktu.
Telefon: +48 508 392 602
Email: ogrody@grupa-flota.pl