Każdy właściciel samochodu marzy o tym, by móc zabezpieczyć swoje auto przed warunkami atmosferycznymi. Jednym z najprostszych sposobów jest postawienie wiaty samochodowej. Taka konstrukcja pozwala chronić pojazd przed opadami deszczu, śniegu czy gradem oraz przed nadmiernym nasłonecznieniem. Warto jednak pamiętać, że wybór odpowiedniego projektu wiaty na samochód ma kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania, a także bezpieczeństwa samochodu. W poniższym artykule zaprezentujemy najważniejsze aspekty, jakie warto wziąć pod uwagę przy wyborze projektu wiaty na samochód.
W pierwszej kolejności, przed podjęciem decyzji o wyborze projektu wiaty, warto rozważyć klimat panujący w danym regionie. Jeśli w danym miejscu często występują opady atmosferyczne, warto przewidzieć dach o większym nachyleniu, dzięki czemu woda czy śnieg - nie będą na nim zalegać. W przypadku silnych wiatrów, należy przewidzieć wzmocnioną konstrukcję dachu oraz jej właściwe połączenie ze słupami lub ścianami wiaty. Na etapie adaptacji projektu gotowego, każdą wiatę należy dostosować do lokalnych stref klimatycznych i miejscowych uwarunkowań gruntowych.
W zależności od potrzeb i oczekiwań, możemy zdecydować się na wiatę w konstrukcji murowej, drewnianej lub stalowej. Również w kontekście wielkości wiaty możemy dokonać wyboru zgodnego z liczbą posiadanych aut lub innymi potrzebami wynikającymi z organizacją przestrzeni gospodarczej na posesji. W wiacie możemy wygospodarować miejsce na narzędzia ogrodnicze, drewno kominkowe lub śmietnik. Jeśli będzie nam zależało, aby niektóre przedmioty były bardziej zabezpieczone, warto przeanalizować taką konstrukcję, której część będzie stanowiła zamknięte pomieszczenie gospodarcze.
W ofercie Muratora znajdziemy projekty o bardzo zróżnicowanej funkcji i wielkości. Oprócz niewielkich wiat na jedno lub dwa stanowiska, kolekcja zawiera także projekty wiat wielostanowiskowych oraz duże wiaty magazynowe. W bardzo wielu projektach przewidziano zamkniętą część gospodarczą albo zaplecze socjalne z pomieszczeniami sanitarnymi. Dzięki połączeniu wiaty z zamkniętą, ogrzewaną częścią, obiekty mogą pełnić funkcję warsztatu, wulkanizacji czy myjni.
Jeśli zależy nam na konstrukcji bez słupowej w środku, to w przypadku obiektów o dużej rozpiętości (np. przekraczającej 12 m) będziemy musieli zdecydować się na dach w konstrukcji stalowej lub na wiązary dachowe.
Kąt nachylenia dachu jest jednym z kluczowych elementów, jaki powinniśmy mieć na uwadze przy wyborze projektu wiaty na samochód. Jeśli nasza inwestycja jest w regionie narażonym na opady śniegu, warto przewidzieć dach o większym kącie nachylenia np. 35-45 stopni. A być może dach wiaty ma służyć zainstalowaniu fotowoltaiki? Jeśli tak, to należy przewidzieć dach o optymalnym kącie nachylenia, który w tym przypadku wynosi 30-35 stopni. W przypadku dachów jednospadowych, dobrym rozwiązaniem będzie nachylenie połaci w granicach 10-20 stopni.
Planując budowę wiaty lub wiaty z pomieszczeniem gospodarczym, powinniśmy zakupić odpowiedni projekt. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że konstrukcja budowli spełnia wymogi wytrzymałościowe i nie grozi katastrofą budowlaną. Nawet wtedy, gdy nie musimy występować o pozwolenie na budowę, a nawet zgłaszać budowy - zakup projektu jest zdecydowanie wskazany. Oprócz projektu, warto też zaplanować odpowiedzialną i fachową ekipę budowlaną. Jeśli jednak zdecydujemy się na budowę własnymi siłami i przy pomocy mniej profesjonalnych ludzi - wtedy wskazane jest zatrudnienie kierownika budowy, który będzie nadzorował prace w kontekście zgodności ze sztuką budowlaną. Budowla, którą wznosimy ma nam służyć przez wiele lat, ma być funkcjonalna i bezpieczna, zatem oszczędzanie na aspektach, które mogą przełożyć się na bezpieczeństwo konstrukcji oraz negatywnie wpłynąć na trwałość obiektu - jest zdecydowanie niewskazane.
Wybór odpowiedniego projektu to bardzo ważna decyzja, dlatego powinna być gruntownie przemyślana. Warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz możliwości finansowe, a także uwzględnić klimat panujący w danym regionie. W przypadku wątpliwości, należy skonsultować swoje plany z doradcą projektów gotowych, który zasugeruje odpowiednie rozwiązania i pomoże znaleźć właściwy projekt.
Wiata garażowa na samochód jest bardzo przydatnym obiektem, gdyż zapewni ochronę naszych aut, a dodatkowo - może służyć także celom gospodarczym i magazynowym.
Zapraszamy także do zapoznania się z projektami małych domów które z powodzeniem mogą zostać zbudowane obok proponowanych wiat garażowych. Małe domy są klasyfikowany w kategorii “domy do 70m2”, które ostatnio cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem wśród osób zainteresowanych budową własnego domu.
Zapraszamy do zapoznania się z gotowymi projektami domów z kolekcji MURATORA.
zdjęcie główne:
Projekt G57a - Garaż z pomieszczeniem gospodarczym i wiatą garażową G57a z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska
zdjęcie w treści:
Projekt GC73 - Wiata garażowa z pomieszczeniem gospodarczym z kolekcji Muratora, inż. Ryszard Fabrowski
Tekst sponsorowany: Projekty wiat garażowych od MURATORA - projekty.muratordom.pl