Zamknij

Naturalne piękno i wysoka funkcjonalność - jak zaaranżować kamień dekoracyjny na ścianie?

. + 13:16, 21.11.2023 Aktualizacja: 13:22, 21.11.2023 ok. 3 min. czytania

Kamień dekoracyjny we wnętrzach niewątpliwie kojarzony jest z luksusem, elegancją i wyrafinowanym stylem. Taki element pozwoli Ci urządzić niemal każde pomieszczenie. Dodatek kamienia sprawi, że salon, korytarz, czy sypialnia zyskają wyjątkowy i niepowtarzalny klimat, a jego obecność we wnętrzu nigdy nie wyjdzie z mody - kamień zawsze pozostanie ponadczasowy, elegancki i pełen kunsztu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej ta ten temat, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, do jakich wnętrz pasuje kamień ozdobny, a także, jak prawidłowo o niego dbać.

Odpowiedni dobór kolorów

Zamarzył Ci się kamień na ścianie, ale nie wiesz jak zaaranżować go w taki sposób, aby pasował do reszty pomieszczenia? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że kamień dekoracyjny jest elementem, który najlepiej będzie wyglądał ułożony tylko na jednej ścianie.

Taka ściana świetnie skomponuje się natomiast zarówno w zestawieniu z jasnymi, jak i ciemnymi kolorami. Najbezpieczniejszym kolorem jest oczywiście ponadczasowa biel, która świetnie sprawdzi się w skandynawskich, ciepłych i przytulnych wnętrzach. Na przykład dodatek marmuru w białym kolorze będzie stanowił doskonały akcent w minimalistycznych i nowoczesnych pomieszczeniach, a w zestawieniu z białą ścianą stworzy nie tylko chłodną, ale także wyjątkowo elegancką aranżację. Ponadto, kamienie dekoracyjne świetnie łączą się z głębokimi, ciemnymi odcieniami, takimi jak: butelkowa zieleń, bordo czy granat, a także z pastelami, takimi jak: przygaszony błękit lub pudrowy róż oraz z szarościami i beżami - np. z modnym ostatnio kolorem w odcieniu kawy z mlekiem.

Klimat pomieszczenia

Kiedy wybierzesz już pasującą do Twojego wnętrza kolorystykę, musisz następnie zrozumieć charakterystykę różnych rodzajów kamieni, takich jak: marmur, granit czy piaskowiec.

Ważne jest poznanie ich właściwości nie tylko estetycznych, ale także funkcjonalnych. W następnej kolejności należy uwzględnić styl aranżacji, swoje indywidualne preferencje oraz specyfikę i rozmieszczenie pomieszczenia - wielkość, natężenie światła słonecznego i sztucznego oświetlenia, czy też funkcje, które ma spełniać. Ważne jest również uwzględnienie kształtu, rozmiaru i rodzaju wykończenia kamienia. Kamień naturalny na ścianę musi komponować się z pozostałymi elementami wnętrza nie tylko pod względem kolorystycznym, ale także pod względem faktury.

Warunki panujące w pomieszczeniu

Nie ulega wątpliwości, że aspekt wizualny to najważniejszy czynnik brany pod uwagę w przypadku większości wykonywanych remontów. Jeśli natomiast decydujesz się na wprowadzenie do swojego wnętrza elementów z kamienia dekoracyjnego, to musisz przygotować się na to, że wybór kamienia powinien być podyktowany przede wszystkim jego wytrzymałością oraz odpornością na warunki, w jakich miałby się znaleźć. Zasada ta dotyczy szczególnie tych kamieni, które mają znaleźć się w pomieszczeniach narażonych na wilgoć - np. w kuchni czy łazience. Jeśli chodzi natomiast o pozostałe pomieszczenia w mieszkaniu, można zwrócić większa uwagę na aspekty czysto wizualne. Bardzo ważne jest także to, aby odpowiednio zabezpieczyć kamień i regularnie o niego dbać. W tym celu dobrym rozwiązaniem jest przede wszystkim impregnowanie kamienia, które pozwoli zachować jego dłuższą żywotność i elegancki, nienaganny wygląd.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%