Zamknij

Jaki rodzaj tarczy diamentowej wybrać

art. sponsorowany + 12:03, 26.02.2024 Aktualizacja: 12:04, 26.02.2024 ok. 5 min. czytania

Diamentowi specjaliści firmy Distar pomogą nam bardziej szczegółowo zrozumieć cechy konstrukcyjne tarcz diamentowych i zakres ich zastosowania

Tarcza diamentowa to osprzęt eksploatacyjny, używany do obróbki różnych materiałów budowlanych, takich jak cegła, beton, asfalt, materiały okładzinowe, drewno, plastik, a nawet metal. Tarcze diamentowe różnią się wieloma czynnikami - typem (ciągłym, turbo i segmentowym), średnicą, sprzętem, na którym używana jest tarcza, obrabianym materiałem, możliwością pracy w trybie na sucho lub na mokro i tak dalej. Diamentowi specjaliści firmy Distar pomogą nam bardziej szczegółowo zrozumieć cechy konstrukcyjne tarcz diamentowych i zakres ich zastosowania.

Zasada działania i konstrukcja tarczy diamentowej

Diament syntetyczny jest znacznie mocniejszy niż jakikolwiek materiał budowlany, dlatego przy użyciu sprzętu elektrycznego (na przykład szlifierki kątowej) przy dużych prędkościach diamenty niszczą i mielą w kurz obrabiany materiał. Na budowie istnieje wiele różnych materiałów, które należy pociąć, a diamentowa tarcza może poradzić sobie z każdym z nich. Producenci osprzętu diamentowego starannie dobierają skład tarczy diamentowej dla określonego materiału, aby osiągnąć wysoką wydajność tarczy.

Tarcza diamentowa składa się z dwóch elementów:

  • Stalowy korpus. Korpus, w zależności od sprzętu, na którym używana jest tarcza, może mieć różne średnice (od 100 mm do 1000 mm) i różne otwory do montowania - 22,23 mm, 25,4 mm, 30 mm itp. Na przykład, do szlifierek kątowych stosuje się tarcze 125 mm i 230 mm z otworem 22,23 mm, a na przecinakach do płytek tarcze 200 mm i 250 mm z otworem 25,4 mm. Korpus tarczy diamentowej może być wykonany z różnych rodzajów stali, co wpłynie na jej sztywność w cięciu. Do cięcia wyrobów betonowych często stosuje się hartowany korpus, ponieważ może wytrzymać duże obciążenia i nie odkształca się nawet przy dużym przegrzaniu. A do cięcia płytek ceramicznych lub gresu zawsze stosuje się korpus, wykonany z bardziej miękkiej i surowej stali.
  • Warstwa diamentowa. Elementem tnącym tarczy diamentowej są diamenty syntetyczne. Aby przymocować je do korpusu, najczęściej stosuje się technologię spiekania proszkowego, gdy diamenty wraz z proszkami różnych metali są przypiekane do obudowy lub spiekane w oddzielnych segmentach, które są przyspawane do korpusu za pomocą lasera.

Rodzaje tarcz diamentowych

W zależności od rodzaju warstwy diamentowej i jej mocowania do korpusu wyróżnia się 3 główne rodzaje tarcz - koronę, turbo i segmentowa.

  1. Tarcza diamentowa korona. Koroną nazywana jest tarczą diamentową z ciągłą krawędzią bez przerw i zagłębień. Warstwa diamentowa takiej tarczy jest spiekana wraz z korpusem. 
  2. Tarcza turbo. Warstwa diamentowa takiej tarczy jest również spiekana wraz z korpusem i jest ciągła, ale jej krawędź ma wgłębienia. Takie pofałdowanie przyczynia się do lepszego chłodzenia podczas procesu cięcia.
  3. Segmentowa tarcza diamentowa. Tarcza segmentowa to tarcza, podzielony na sektory (segmenty). Istnieje pewna odległość między segmentami, a taka tarcza nie jest ciągłą. Najczęściej segmenty są przyspawane do korpusu tarczy diamentowej, ale niektóre rodzaje tarcz segmentowych są spiekane.

Rodzaj tarczy diamentowej wpływa na sprzęt i materiał, który może obrabiać.

Sprzęt i obrabiany materiał

Wybierając tarczę, jednym z głównych czynników, które radykalnie wpływają na wybór narzędzia, jest sprzęt, na którym będzie ona używana. Wszyscy producenci osprzętu diamentowego wyraźnie regulują, czy dana tarcza może być używana w trybie na sucho lub na mokro, a także maksymalne dopuszczalne obroty. Którą więc wybrać tarczę diamentową do płytek, a którą do betonu? Powyżej w tekście opisaliśmy, jakie są rodzaje tarcz, od tego może zależeć, w tym, na jakim sprzęcie i w jakim trybie są używane.

  • Korona. Najczęściej tarcze z ciągłą warstwą diamentową są używane do cięcia materiałów okładzinowych - płytek ceramicznych, granitu, marmuru, gresu itp. Obróbka płytek ceramicznych i płytek gresowych odbywa się na przecinakach do płytek (z podawaniem cieczy chłodzącej) lub na szlifierkach kątowych (w trybie na sucho). Cięcie granitu i marmuru można wykonać na przecinarkach do płytek lub specjalnych maszynach do cięcia kamienia. Do szlifierek kątowych stosuje się tarcze diamentowe do płytek 125 mm, na przecinarkach do płytek montuje się tarcze 180-250 mm, a do maszyn do cięcia kamienia dostępne tarcze do 400 mm.
  • Turbo. Tarcze typu turbo głównie są używane w szlifierkach kątowych w trybie na sucho do obróbki różnych wyrobów betonowych lub kamienia naturalnego i syntetycznego. Tarcze 125 mm będą doskonałym pomocnikiem podczas cięcia bruzd lub małych podcięć, a tarcze diamentowe 230 mm nadają się do wycinania i poszerzania otworów i innych zadań, w których głębokość cięcia tarczy 125 mm nie jest wystarczająca. Nawiasem mówiąc, tarcza 125 mm może przeciąć do 35 mm materiału, a tarcza 230 mm - do 70 mm.
  • Segmentowa. Najczęściej tarcze segmentowe są używane w profesjonalnym sprzęcie przemysłowym - szczeliniarki, przecinarki benzynowe i elektryczne oraz maszyny do cięcia ścian. Zakres zadań, wykonywanych przez taki osprzęt, jest ogromny - demontaż asfaltowych i betonowych nawierzchni drogowych, cięcie szwów temperaturowych i przerw dylatacyjnych, prace demontażowe, tworzenie i poszerzanie otworów i wiele innych. Najczęściej takie tarcze są używane z podawaniem chłodziwa, ale niektóre rodzaje urządzeń i tarcz segmentowych umożliwiają pracę w trybie na sucho. Na takich urządzeniach wykorzystują tarcze segmentowe o średnicy od 300 mm do 1000 mm lub większej. Oprócz przemysłowych maszyn, istnieją tarcze segmentowe 125 mm i 230 mm, które są używane na szlifierkach kątowych.

Wnioski

W ofercie nie ma wielu rodzajów tarcz diamentowych, a każda z nich nadaje się do określonych zadań. Ale zanim wybierzesz tarczę dla określonego materiału i sprzętu, lepiej spojrzeć na zalecenia producenta osprzętu diamentowego. Czasami może się tak zdarzyć, że tarcza typu turbo jest przeznaczona do zgrubnej obróbki materiałów okładzinowych, a więc nie należy jej używać na innych materiałach, zwłaszcza na betonie, w przeciwnym razie może to spowodować uszkodzenie tarczy diamentowej lub niską prędkość obróbki. I zawsze zwracaj uwagę, czy tarcza wymaga chłodzenia wodą, czy nie i jakie są maksymalne obroty, ponieważ niewłaściwa obsługa w 90% przypadków prowadzi do nieodwracalnych odkształceń i utraty zdolności cięcia osprzętu.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%