Współczesna logistyka bazuje na wsparciu profesjonalnych systemów informatycznych. Systemy to przede wszystkim wspierają swoim działaniem aspekt finansowy i organizacyjny działów logistyki (system ERP), sferę zarządzania logistyka wewnętrzną (system WMS) oraz sferę związaną z transportem towaru do miejsca przeznaczenia (system TMS). Zastosowanie systemów informatycznych automatyzuje i usprawnia pewne procesy, ale co równie ważne daje możliwość skorzystania z pewnych technologii, których działanie generuje efekt synergii i dodatkowo wzmacnia działania zastosowanie użytych systemów informatycznych. W tym artykule skupimy się na rozwiązaniu klasy WMS (warehouse management system), na technologii wspomagającej działanie tego systemu (kody kreskowe) oraz na tym jak przygotować się do wdrożenie tego systemu.
System zarządzania magazynem to rozwiązanie informatyczne umożliwiające zarządzanie trzema podstawowymi etapami związanymi z procesem logistyki magazynowej. Etapy to:
W ramach pierwszego etapu system WMS pomaga w sposób jak najszybszy przyjąć towar do magazynu, rejestrując każdą najmniejszą, policzalną partię towaru, która będzie od momentu przyjęcia podlegać ścisłej kontroli. W czasie przyjęcia mogą być zarejestrowane dane dodatkowe o towarze (wymiary, waga, numery seryjne, daty przydatności do spożycia itp.).
Etap składowania towaru do moment przydzielenia właściwych miejsc magazynowania, zgodnie z przyjętą wcześniej strategią składowania, z wzięciem pod uwagę licznych aspektów związanych z przechowywanym towarem, takich jak na przykład ograniczenia fizyczne, częstotliwość rotowania towaru, strategie kompletacyjne, ilość pozostającej do dyspozycji przestrzeni.
Etap trzeci to etap związany z przygotowaniem towarem do wydania (kompletacja towaru, etap przepakowania do właściwych opakowań wysyłkowych, czy przygotowanie formalności kurierskich i spedycyjnych).
System WMS w swoim funkcjonowaniu opiera się na kodach kreskowych, które mogą być w sposób automatyczny odczytywane, zaoszczędzając cenny czas w procesie logistyki wewnętrznej. Kody umożliwiają identyfikację konkretnego towaru, również w sferze dodatkowych atrybutów typu daty przydatności do spożycia, czy numery seryjne (jest to możliwe na przykład poprzez zastosowanie ustandaryzowanych metod kodowania, takich jak GS1 wraz z identyfikatorami zastosowania IZ). Odczyt samego kodu odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu typu czytnik kodów kreskowych lub kolektor danych (komputer mobilny) z czytnikiem kodów kreskowych. Zastosowanie tej technologii daje również możliwość wprowadzenia do magazynu wielu elementów automatyki logistycznej, ale to opowieść na inny artykuł.
Wdrożenie systemu WMS to również praca przygotowawcza po stronie infrastruktury magazynowej. Jak wspomniano system WMS wykorzystuje kody kreskowe do automatyzacji identyfikacji towarów, ale również miejsc składowania. To właśnie miejsca składowania w postaci regałów wysokiego składu, miejsc odkładczych na posadzce (na przykład przeznaczonych do składowania blokowego), czy inne strefy magazynowe wymagające identyfikacji powinny być oznakowane we właściwy sposób (przede wszystkim przy użyciu odpowiedniego kodu kreskowego). W celu właściwego oznaczenia stosuje się przede wszystkim etykiety samoprzylepne do regałów wysokiego składowania, etykiety magnetyczne, wszelkiego rodzaju etykiety posadzkowe, czy tez podwieszane tabliczki.