Zamknij

Zrób to sam! Samodzielna terapia z taśmami do kinesiotapingu. Praktyczne wskazówki i porady

art. sponsorowany + 09:04, 03.06.2024 Aktualizacja: 09:05, 03.06.2024 ok. 3 min. czytania

Tejpy do kinesiotapingu pomagają w łagodzeniu bólu, wspomagają regenerację, a nawet zapobiegają kontuzjom, przez co są popularne również wśród sportowców. Jak działają popularne tejpy oraz jak stosować je samodzielnie – tak, aby przyniosły jak najwięcej korzyści i przy tym nie zaszkodziły?

Co to są taśmy tejpy?

Tejpy, taśmy do kinesiotapingu, taśmy ortopedyczne – niech te określenia cię nie zmylą! Chodzi o ten sam produkt, a mianowicie o plastry ściągające mięśnie. Te elastyczne plastry są wykonane z bawełny i akrylowego kleju, który aktywuje się pod wpływem ciepła ciała. Ich głównym zadaniem jest wspieranie mięśni i stawów bez ograniczania ruchu. Chcesz zobaczyć, jak to wygląda? Sprawdź tejpy Mega Medic (https://megamedic.pl/tasmy-do-kinesiotapingu) – czyli z renomowanego internetowego sklepu medycznego. 

Jak działają tejpy?

Odpowiednio zaaplikowane plastry naciągają skórę i ją unoszą. Dzięki temu zwiększa się przestrzeń między skórą a mięśniami. Poprawa krążenia krwi i limfy, przyspieszenie procesów regeneracyjnych i redukcja bólu – to tylko niektóre z dobroczynnych właściwości tejpów. Tę metodę nazywamy kinesiotapingiem.

Plastry ściągające – zastosowanie

Dzięki swoim właściwościom taśmy ortopedyczne mają szerokie zastosowanie:

  • Wspomagają rehabilitację – leczenie kontuzji mięśni i stawów, takich jak naciągnięcia mięśni, skręcenia stawów czy zapalenia ścięgien. Pomagają zmniejszyć ból i redukują obrzęki. Plastry ściągające mogą stabilizować stawy i mięśnie bez ograniczania zakresu ruchu.
  • Zapobiegają urazom - szczególnie u osób aktywnych fizycznie lub sportowców.
  • Poprawiają wydajność sportową – m.in. poprzez lepszą kontrolę ruchów, ponadto pomagają w redukcji zmęczenia mięśniowego. 
  • Łagodzą ból – dzięki temu wspomagają chorych w przewlekłych dolegliwościach, takich jak bóle pleców, szyi czy kolan.
  • Poprawiają postawę ciała – tejpy kinezjologiczne są pomocne w korygowaniu wad postawy, np. w terapii skoliozy.

Jak samodzielnie stosować tejpy?

Aby tejpy taśmy działały, muszą zostać odpowiednio zaaplikowane. Łatwo tu o błąd, w wyniku którego taśmy ortopedyczne nie dadzą oczekiwanych rezultatów. Jak to zrobić krok po kroku? 

  1. Przygotuj się do aplikacji plastrów ściągających.

Najpierw należy przygotować skórę i potrzebne narzędzia. Dokładnie oczyść i osusz skórę, aby zapewnić odpowiednią przyczepność tejpom. Warto również mieć pod ręką nożyczki do przycięcia taśmy oraz środek do dezynfekcji skóry.

  1. Przytnij tejpy plastry do odpowiedniej długości.
  2. Nakładaj tejpy do kinesiotapingu zgodnie z instrukcjami, powoli odsłaniają warstwę kleju. Zacznij od jednej strony, naciągając przy tym skórę.
  3. Upewnij się, że taśma przylega do skóry bez tworzenia fałd.

Jeśli jesteś osobą początkującą, sięgnij po filmy instruktażowe dostępne online. Nagrania krok po kroku pokazują, jak prawidłowo nakładać taśmy na różne części ciała.

Częste błędy w aplikacji taśm do kinesiotapingu i jak ich unikać

Podczas samodzielnego stosowania taśm kinezjologicznych można popełnić kilka błędów, które mogą wpłynąć na ich skuteczność. Do najczęstszych należą:

  • Zbyt mocne naciąganie taśmy. Wynikiem mogą być dyskomfort i podrażnienia skóry.
  • Nieodpowiednie przygotowanie skóry, co może skutkować słabą przyczepnością taśmy.
  • Nakładanie taśmy na wilgotną lub tłustą skórę, co również wpływa na jej trwałość.

Podczas stosowania taśm kinezjologicznych należy pamiętać również o bezpieczeństwie. Tejpy nie powinny być stosowane na otwarte rany ani na skórę podrażnioną lub uszkodzoną. Alergicy powinni zaś rozważyć konsultację z lekarzem przed ich użyciem.

Taśmy kinezjologiczne to wszechstronne narzędzie, które może wspomóc rehabilitację, zapobiegać urazom oraz poprawiać wydajność sportową. Mamy nadzieję, że teraz samodzielne stosowanie taśm stanie się prostsze! 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%