Od czerwca 2025 roku weszły w życie znaczące zmiany dotyczące rynku pracy. Reforma ma na celu uproszczenie procedur oraz lepsze dostosowanie usług publicznych służb zatrudnienia do potrzeb pracowników, pracodawców i osób poszukujących zatrudnienia.
Ograniczony został czas nieprzerwanego okresu pozostawania w ewidencji osób bezrobotnych maksymalnie do 3 lat. Zmiany dotyczą też wysokości zasiłku dla bezrobotnych oraz wprowadzenia obowiązku płatności świadczeń na konto bankowe.
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia wprowadziła również zmiany w zakresie form pomocy kierowanych do osób bezrobotnych. Pierwszeństwo w skierowaniu do udziału w formach pomocy przysługuje następującym grupom osób bezrobotnych:
Zgodnie z nową ustawą osoby bezrobotne nadal mogą korzystać z takich form wsparcia jak staże, bony na zasiedlenie, subsydiowane zatrudnienie, szkolenia oraz dotacje na otwarcie działalności gospodarczej.
Wprowadzono nowe formy pomocy dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny i nadal chcą pozostać na rynku pracy oraz dokonają rejestracji w Urzędzie Pracy jako poszukujący pracy. Pracodawca, zamierzający zatrudnić osobę w wieku emerytalnym może złożyć do Urzędu Pracy wniosek o dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie takiej osoby. Starosta może, na podstawie zawartej umowy, przyznać pracodawcy lub przedsiębiorcy dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego poszukującego pracy, który ukończył 60 lat – w przypadku kobiety lub 65 lat – w przypadku mężczyzny (o ile nie był on zatrudniony lub nie wykonywał innej pracy zarobkowej u tego pracodawcy, bezpośrednio przed zarejestrowaniem). Dofinansowanie wynagrodzenia przysługuje przez okres 1 miesiąca. Dofinansowanie wynagrodzenia przysługuje w kwocie określonej w umowie, nie wyższej jednak niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie obowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdego zatrudnionego poszukującego pracy. Dofinansowanie za zatrudnienie poszukującego pracy może być przyznane wielokrotnie. Pracodawca lub przedsiębiorca musi utrzymać w zatrudnieniu poszukującego pracy przez okres kolejnego 1 miesiąca.
Aby realizować nowe formy pomocy Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach wystąpił w ramach konkursu, do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o dodatkowe środki finansowe na realizację form pomocy skierowanych do osób bezrobotnych do 30. roku życia, osób długotrwale bezrobotnych oraz osób bezrobotnych zamieszkałych na terenach wiejskich. Zachęcamy osoby bezrobotne spełniające powyższe warunki do skorzystania ze wsparcia Urzędu Pracy.
