Zamknij

Korekta PIT - zrób to online!

12:38, 15.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:38, 15.06.2022

Korekta PIT wymaga wprowadzenia stosownych poprawek, jeśli złożone zeznanie podatkowe posiada błędy. Nawet drobne nieścisłości należy poprawić. Poznaj najczęstsze przyczyny korekty zeznania podatkowego oraz jak je szybko wypełnić. Przekonaj się, że deklarację podatkową można w łatwy sposób dostarczyć do urzędu skarbowego wybierając sprawdzony program do rozliczania e-PIT!

Szybka i prosta korekta deklaracji podatkowej

W momencie pojawienia się błędu w deklaracji podatkowej, konieczna jest korekta PIT 2021. Sytuacja ta zazwyczaj ma miejsce, gdy potrzebna jest: zmiana nieprawidłowości w podanych danych osobowych, zmiana i usunięcie błędów obliczeniowych znajdujących się w pierwotnej deklaracji, zmiana zasad rozliczenia, dodanie poprzez korektę lub zmiana poprzez nią ilości ulg podatkowych lub wartości odliczanych kwot. Korekta deklaracji PIT dotyczy zarówno samodzielnie złożonego zeznania podatkowego, jak również deklaracji przygotowanych w usłudze Twój e-PIT.

Korekta zeznania może być prosta i bardzo szybka, jeśli pierwotna deklaracja PIT 37, PIT-36 lub inna została wypełniona w programie e-pity. Kreator w tym przypadku jest bardzo intuicyjny, jeśli chodzi o przygotowanie deklaracji oraz naniesienie korekty na złożony wcześniej dokument do urzędu skarbowego. W tym przypadku po włączeniu kreatora i wybraniu właściwej deklaracji PIT należy wybrać w sekcji “Zaznacz cel składania zeznania” > korekta zeznania. Dzięki temu korekta PIT online jest stosunkowo szybka, ponieważ poprawia się tylko niezbędne pozycje. Po naniesieniu wszystkich poprawek w zeznaniu podatkowym należy zapisać deklarację i wysłać zeznanie. Otrzymuje je właściwy urząd skarbowy, gdyż w tym przypadku zeznanie podatkowe można dostarczyć również w formie online.

Do kiedy należy składać korektę? Uważa się, że korekta PIT powinna nastąpić w ciągu lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Później dochodzi do przedawnienia, dlatego też korekta po tym czasie nie jest już konieczna. Dlaczego stosuje się korektę? Ma ona na celu sprostowanie zaistniałej sytuacji, mianowicie wystąpienia błędu. Pozwala to jednocześnie uniknąć odpowiedzialności karnej skarbowej za zaistniałe nieprawidłowości w złożonej deklaracji.

Popularne zeznanie podatkowe, czyli PIT-37 i PIT-36

Polskie prawo nakładana na podatnika stosowne terminy złożenia zeznania podatkowego, które w przypadku PIT-28 upływają 28 lutego 2022 roku. Natomiast PIT-36 oraz PIT-37 należy złożyć do 31 maja 2022 roku. Warto zauważyć, że podatnika do korekty zeznania bardzo często wzywa urząd skarbowy. Po wykryciu błędu ma on od dwóch do czterech tygodni na poprawę. Znacząca część błędów wykrywana jest na bieżąco w czasie weryfikacji złożonej deklaracji w urzędzie skarbowym za dany rok rozliczeniowy. Dlatego im szybciej zostaną naniesione poprawki, tym prędzej podatnik otrzyma zwrot podatku lub będzie zmuszony uregulować niedopłatę.

PIT-36 i PIT- 37 to najczęściej wypełniane deklaracje podatkowe, podobnie jak zeznanie PIT-11. Przed przystąpieniem do wypełniania tych dokumentów warto poznać najistotniejsze informacje na temat tych dokumentów, ponieważ druki te przeznaczone są do rozliczenia podatku w szczególnych przypadkach. Twój e-PIT oraz dobry program do wypełniania deklaracji online ułatwia właściwe przygotowanie dokumentów. Dlatego z programu online korzysta coraz więcej osób. Poznaj skuteczne i proste narzędzie do rozliczania podatku, w którym można złożyć deklaracje PIT oraz korekty PIT.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%