Zamknij
REKLAMA

Co piąty pracownik okazał się zakażony, mimo że nie miał objawów

12:20, 30.11.2020 | esp
Skomentuj Badania przeprowadzono m.in. w DPS Przyjaźń. Fot. Iwona Wronka
REKLAMA

Trwa wielkie testowanie pracowników domów pomocy społecznej, ośrodków pomocy społecznej i centrów pomocy rodzinie w województwie śląskim. W ubiegłym tygodniu wymazobus był między innymi w DPS na Gliwickiej i os. Przyjaźń w Tarnowskich Górach. Wyniki pozytywne ma w sumie 20 proc. badanych.

Do końca ubiegłego tygodnia przetestowano prawie 4,5 tysiąca pracowników systemu opieki społecznej na Śląsku. Do przebadania zostało jeszcze 1,5 tysiąca.

– Akcja pomaga chronić przed zarażeniem koronawirusem osoby najsłabsze, na przykład podopiecznych domów pomocy społecznej – mówiła Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego podczas konferencji prasowej w Tarnowskich Górach.

Izabela Szeliga, dyrektor DPS Przyjaźń w Tarnowskich Górach podkreślała, jak ważne jest przeprowadzanie testów przesiewowych. – Pozwala odizolować bezobjawowych nosicieli, a oni są największym zagrożeniem – zauważyła. Dodała, że ci pracownicy DPS, którzy mają jakiekolwiek objawy przeziębienia i tak nie przychodzą do pracy.

Badania wykonuje Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu. Odpowiedzialna za kontakt z mediami Iwona Wronka wyjaśnia nam, że nie są podawane konkretne liczby dodatnich wyników testów. – Ogółem zakażonych jest ok. 20 proc. wszystkich badanych osób bezobjawowych – informuje.

Na badania przesiewowe marszałek województwa przeznaczył prawie 1,5 mln zł. Pieniądze pochodzą z unijnych funduszy. Pierwsze testy były wykonywane już pod koniec października.

W powiecie tarnogórskim do tej pory przetestowano 269 pracowników (PCPR, DPS Przyjaźń i DPS dla przewlekle psychicznie chorych przy ul. Gliwickiej w Tarnowskich Górach, OPS Radzionków, DPS w Nakle Śląskim, DPS Łubie), a w Lublińcu – 414 (PCPR, DPS Lubliniec, DPS Dom Kombatanta, MOPS, DPS Zameczek). W DPS Przyjaźń i na ul. Gliwickiej badania przeprowadzano już dwa razy – 2 i 25 listopada.

[ZT]28803[/ZT]

 

(esp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMASporty zimowe - porównaj ceny
REKLAMA

komentarz (3)

Nie żebym się czepiaNie żebym się czepia

6 0

Ale jeśli w przesiewowych badaniach 20 % osób, czyli co piąta ma bezobjawowego covida , w listopadzie, to idąc tym tropem , w skali kraju ze 20 % spoleczeństwa takiego bezobjawowego covida złapało. To jest jakieś 7 milionów niespełna. Epidemia trwa od wiosny ,co prawda wcześniej słabiej ,ostatnio bardziej , ale od września się wzmaga , więc jakieś lekko licząc 7 milionów do tego września również zdążyło być bezobjawowo zakażonych , którzy nawet nie wiedzą , że byli zakażeni. Tak z 2-3 miesiące jeszcze i cały kraj będzie wolny od covida. Nie wiem , na ile można wierzyć Chińczykom, ale u nich już się wirus wydaje wychorował. I u nas tak będzie. Mam na to przynajmniej głęboka nadzieję zgodnie z zasadą, że każda zaraza ma swój koniec ( w średniowieczu przed erą leków i szczepień też zarazy ustawały a ludzkość przetrwała to i teraz jako Ziemianie damy radę przetrwać a epidemia minie ) . I to zanim rząd uszczęśliwi nas szczepionką , jeśli będziemy się zarażać z takim impetem ( swoją drogą byłoby miło, gdyby przed podaniem szczepionek zbadano poziom przeciwciał i na tej podstawie decydowano o szczepieniach poszczególnych osób , bo po co szczepić odpornych , i pomijać tych , którym jest ona bardziej potrzebna - ale w tym państwie z dykty to na testy nie ma kasy, na szczepionki nie będzie kasy , więc tym bardziej nie będzie na jakieś "fanaberie "). Życzę Nam wszystkim cobyśmy nie zwariowali, przeżyli w zdrowiu i spokoju tę epidemię, i nie stracili życzliwości i dobrego serca dla bliźnich, żebyśmy w każdym przechodniu przestali dostrzegać mordercę covidowego , który zarazi nas spojrzeniem ... Żebyśmy wreszcie zaczęli być dla siebie ludźmi , a przestali być wilkami , którzy wykorzystują pandemię do pisania donosów na cały świat i wszystkich sąsiadów "bo Nowak jadł batona bez maseczki (chu... że biedak ma cukrzycę i spadki cukru ....) , a do Kowalskiego przyjechała rodzina z NRF i przywiozła zarażone czekolady, i smykają się po mieście, zarażając niemiecką koroną , a ktoś inny napisał na fejsbuku że popiera zarażające kobiety morderczynie i trzeba odebrać mu życie dom i pracę w imię walki z covidem i w trosce o jego życie wieczne " . Naprawdę , ludzie ,idą święta. Bądźcie dla siebie dobrzy , nie fundujmy sobie ludzie grudnia 1981 r. Pozdrawiam, czytelniczka 21:57, 30.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Miasteczko śląskie Miasteczko śląskie

0 0

A co z nami w miasteczku śląski na hucie co 2 drugi mam objawy a huta to ukrywa bo boji się zamknięcia 21:55, 01.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BetaBeta

0 1

Proszę żeby ktoś wkonuc zajol się hutom w miasteczku śląskim bo tam na pewno jest covid 19
21:56, 01.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA