Zamknij
REKLAMA

Zespół Śląsk z dotacją na pielęgnację zabytkowego parku

14:04, 05.02.2021 | J.M.
Skomentuj Umowę podpisali 18 stycznia w Koszęcinie dyrektor zespołu Zbigniew Cierniak i Tomasz Bednarek, prezes katowickiego WFOŚiGW. Fot. Mirosław Cichy/WFOŚiGW w Katowicach
REKLAMA

WFOŚiGW w Katowicach przekaże dotację Zespołowi Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie. Umowę w tej sprawie podpisali 18 stycznia w Koszęcinie dyrektor zespołu Zbigniew Cierniak i Tomasz Bednarek, prezes katowickiego WFOŚiGW. 

Środki zostaną przeznaczone na prace przy zieleni w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym. – Na powierzchni ponad 12-hektarowego zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie, aż 10 hektarów stanowi piękny park w stylu angielskim. Wraz z pałacem jest jednym z największych w Polsce zespołów pałacowo-parkowych okresu neoklasycyzmu, wpisanym do rejestru zabytków – informuje Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie.

Pieniądze mają zostać wydane na specjalistyczne usługi pielęgnacyjne, odpowiednie do zabytkowego charakteru parku, które umożliwią jego zachowanie dla potomnych, ale i bezpieczne korzystanie z walorów wśród starzejącego się starodrzewu.

Zaplanowane prace obejmują m.in. cięcia pielęgnacyjne, instalacje wiązań elastycznych, wycinkę 74 drzew suchych i zagrażających bezpieczeństwu, nasadzenie 98 drzew, przesadzenie dwóch, pielęgnację trawników parkowych itd. Potrwają do grudnia 2021 r.

 Pierwsze założenia parkowe przy koszęcińskim pałacu sięgają XVIII wieku. Zarówno pałac jak i park były wielokrotnie przekształcane przez swych właścicieli. Ostatnie istotne kompozycyjnie przekształcenie parku nastąpiło po przebudowie pałacu tj. po 1830 roku przez rodzinę Hohenlohe-Ingelfingen. Wówczas nadano mu kompozycję parku angielskiego krajobrazowego, zachowując jednocześnie część układu romantycznego pochodzącego z poprzedniego okresu.

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%