Zamknij

Fundacja na rzecz Dzieci Miasteczko Śląskie nie daje się pandemii

19:22, 07.06.2021 J.M. Aktualizacja: 08:29, 08.06.2021
Mimo że czasy, gdy Huta Cynku Miasteczko Śląskie widniała na niesławnej liście 80 największych trucicieli w Polsce, już dawno minęły, cel, który stawia sobie fundacja, nadal jest aktualny. Fot Jarosław Mysliwski Mimo że czasy, gdy Huta Cynku Miasteczko Śląskie widniała na niesławnej liście 80 największych trucicieli w Polsce, już dawno minęły, cel, który stawia sobie fundacja, nadal jest aktualny. Fot Jarosław Mysliwski

330 dzieci planuje wysłać w tym roku na wakacyjne i śródroczne wyjazdy Fundacja na rzecz Dzieci "Miasteczko Śląskie". Oczywiście o ile pandemia i obostrzenia nie pokrzyżują jej planów, tak jak w ubiegłym roku.

– Nie robimy awantury, ale dążymy do rozwiązania problemów – mówi Mieczysław Dumieński, prezes Fundacji na rzecz Dzieci "Miasteczko Śląskie", która od prawie 30 lat  zabiega o poprawę zdrowia dzieci ze zdegradowanych ekologicznie terenów województwa śląskiego. Zajmuje się m.in. monitoringiem narażenia najmłodszych na ołów, organizacją wyjazdów profilaktyczno-zdrowotnych, zakupem i rozdawaniem dzieciom osłonowych suplementów witaminowo-mineralnych. Jest jedną z tych organizacji pozarządowych, które współpracują z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach od początku jego istnienia.

Mimo że czasy, gdy Huta Cynku "Miasteczko Śląskie" widniała na niesławnej liście 80 największych trucicieli w Polsce, już dawno minęły,  cel, który stawia sobie fundacja, nadal jest aktualny.

– Narażenie dzieci na ołów stanowi nadal ważny problem społeczno–zdrowotny w  aglomeracji górnośląskiej. Podstawą prowadzonej przez nas edukacji było zrozumienie, na czym polega to zagrożenie oraz  jak można mu skutecznie przeciwdziałać. Radykalnie nie zmienimy środowiska, za to musimy umieć w nim bezpiecznie żyć – informuje Mieczysław Dumieński.

W tym roku fundacja wydała 19 tys. zł na wydanie materiałów informacyjnych. Wśród nich 4 tysiące zeszytów edukacyjnych dla dzieci. 2,5 tysiąca już rozprowadzono w szkołach powiatu tarnogórskiego, kolejny tysiąc trafił do Katowic, Bytomia i Świętochłowic. Fundacja wydała po raz kolejny ulotki "Ołów, dziecko – to musisz wiedzieć".  Nowością jest zeszyt edukacyjny poświęcony ołowiowi i innym wyzwaniom środowiskowym, który adresowany jest do młodzieży i dorosłych.

Fundacja prowadzi monitoring zdrowia dzieci i inne badania pod kątem szkodliwości skażeń środowiska. Przez lata działalności objęły one 100 tysięcy osób. Wyniki pokazują, jak w ciągu dekad środowisko wpływało i nadal wpływa na młode organizmy. Ten materiał okazał się interesujący dla pracowników Wydziału Nauki o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

– W tym roku zamierzamy także podsumować program badawczy finansowany przez Hutę Cynku "Miasteczko Śląskie" – mówi prezes Dumieński.

Fundacja z Miasteczka Śląskiego prowadzi program lekowy polegający na podawaniu dzieciom suplementów witaminowo-mineralnych oraz program dostarczania najmłodszym świeżo wyciskanych soków owocowych. Organizuje także wyjazdy profilaktyczno-zdrowotne dla dzieci, wakacyjne i śródroczne. Dofinansowuje je WFOŚiGW w Katowicach. W ubiegłym roku plany pokrzyżowała pandemia i obostrzenia, które miały na celu jej ograniczenie. W tym roku zaplanowano jeden wyjazd wakacyjny i trzy we wrześniu dla dzieci z Miasteczka Śląskiego, Kalet i Ożarowic. Pojadą nad Bałtyk. 

W ubiegłym roku Fundacja na rzecz Dzieci "Miasteczko Śląskie" została uhonorowana prestiżową nagrodą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Otrzymała warty 20 tys. zł. Zielony Czek w kategorii programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej.

"Fundacja realizuje liczne programy edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży. W zajęciach edukacyjnych wykorzystuje wysoko cenione, jeżeli chodzi o zawartość merytoryczną, własne wydawnictwa. Fundacja prowadzi systematyczny, profesjonalny monitoring zdrowotny narażenia dzieci na kontakt z ołowiem. Jej działania obejmują duże społeczności i wykraczają poza typowe ramy funkcjonowania organizacji pozarządowych. W ubiegłym roku programy fundacji objęły około 1350 dzieci" - czytamy w laudacji.

[ZT]31215[/ZT]

 

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%