Zamknij

Tarnowskie Góry. W SP5 powstała Błękitna planeta z pomocą WFOŚiGW w Katowicach

13:09, 11.11.2021 J.M.
W Szkole Podstawowej nr 5 w Tarnowskich Górach otwarto w piątek zieloną pracownię. W Szkole Podstawowej nr 5 w Tarnowskich Górach otwarto w piątek zieloną pracownię.
reo

– Cieszę się, że kolejna zielona pracownia trafia w ręce dzieci i młodzieży i w takich warunkach mogą się uczyć, bo ochrona środowiska zaczyna się od edukacji. Stąd pomysł wojewódzkiego funduszu na zielone pracownie, aby edukować i podnosić świadomość ekologiczną. Im wyższy poziom, tym potem mniej problemów ekologicznych – powiedział Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

W Szkole Podstawowej nr 5 w Tarnowskich Górach otwarto w piątek zieloną pracownię. Nazwano ją Błękitna planeta. Pomysł szkoły najpierw wygrał konkurs na dofinansowanie stworzenia projektów pracowni i został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach nagrodzony kwotą 9 tys. zł. Potem, już w konkursie na realizację, fundusz nagrodził go ponad 35 tys. zł.

Błękitna planeta to interdyscyplinarna pracownia przyrodniczo-ekologiczna. Wyposażenie sali umożliwia prowadzenie zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych, edukację ze szczególnym naciskiem na kształcenie umiejętności praktycznych i świadomości ekologicznej uczniów.

Z ekopracowni korzysta 150 uczniów klas IV-VIII na obowiązkowych lekcjach przyrody, biologii i geografii. Poza tym prowadzone są tam zajęcia kół zainteresowań.

Sala przeznaczona na zieloną pracownię zyskała na estetyce. Na bocznej ścianie przylepiono fototapety ilustrujące efekty działań proekologicznych: od zanieczyszczonego, przemysłowego krajobrazu, przez urządzenia produkujące energię ze źródeł odnawialnych, następnie zasady recyklingu, do pięknego, niezdegradowanego krajobrazu.

Fototapeta płynnie przechodzi na tylnej ścianie klasy w uczniowski ogródek botaniczny. Niżej, we wnękach umieszczono gazetki, na których uczniowie prezentują interesujące ich zagadnienia i efekty swoich prac.

Dofinansowanie WFOŚiGW przeznaczono głównie na zakup pomocy dydaktycznych i sprzętu multimedialnego. Nie sposób wymienić wszystkich, ale poza niezwykle pomocną i kosztowną tablicą multimedialną jest zestaw eksperymentalny Horizon Energy Box. Pozwala on na przeprowadzenie eksperymentów dostarczających wiedzy, jak technologia ogniw paliwowych współpracuje z odnawialnymi źródłami energii, tworząc w pełni bezpieczny system zasilania. Atutem zielonej pracowni jest to, że umożliwia wykonywanie wielu doświadczeń i pokazów.

– Żałuję, że się tak wcześnie urodziłam. Macie zupełnie inne możliwości, na przykład  dotknięcia tych rzeczy, których my nie mieliśmy. Pewnie dlatego nie lubiłam niektórych przedmiotów – żartowała wiceburmistrz Jolanta Tuszyńska.

 

[ZT]33221[/ZT]

 

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%