Zamknij

Słowicze śpiewy, sowie wypluwki. WFOŚiGW w Katowicach dofinansował Noc stworzeń nocnych

14:10, 19.06.2024 .
Noc stworzeń nocnych. W Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie można spotkać południcę. Fot. Jarosław Myśliwski Noc stworzeń nocnych. W Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie można spotkać południcę. Fot. Jarosław Myśliwski

Było wabienie ciem, nasłuchiwanie nocnych ptaków, a w laboratorium wyjaśniano, dlaczego robaczki świętojańskie świecą. W Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie odbyła się Noc stworzeń nocnych.

Wydają się tajemnicze, bo budzą się, kiedy my kładziemy się spać i prowadzą życie pod osłoną nocy. Aura tajemniczości sprowadziła do ogrodu botanicznego w Radzionkowie zainteresowanych nocnymi zwierzętami.

Ich obserwacja nie jest łatwa, zwłaszcza gdy chodzi o drobne, szybko przemieszczające się stworzenia. Takimi są na przykład ryjówki czy nornice. Ale z pomocą przy ustalaniu ich występowania na danym terenie przychodzą nam wtedy żywiące się nimi drapieżniki. Podczas Nocy stworzeń nocnych analizowano zawartość sowich wypluwek.

– Sowa nie ma zębów, połyka zdobycz w całości. Kości i sierść, których nie strawi, wypluwa. Po analizie wypluwek można się zorientować, czym najczęściej się odżywia i szacować populację zwierząt na danym terenie – opowiada dr Julia Góra, kierownik edukacji w Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej w Radzionkowie. Podczas zajęć mikroskopowych uczestnicy identyfikowali kości gryzoni wydobyte z wypluwek. W większości były to nornice.

W drugiej pracowni zastanawiano się, dlaczego robaczki świętojańskie świecą? Do zgłębiania tematu luminescencji wykorzystywano światełka chemiczne. 

Już po zmroku było wabienie ciem. Ekran, lampa i po chwili można było prowadzić ciekawe obserwacje. Później zaproszono uczestników na nocny spacer do ogrodu. Nasłuchiwano odgłosów sów, słowików i innych ptaków nocnych.

Tym razem organizatorzy skupili się nie tylko na faunie i florze, ale w ogrodzie botanicznym można było zaobserwować górnośląskie baśniowe stwory. Harcerze z Radzionkowa przygotowali grę terenową i uczestnicy wyposażeni w mapki szukali strzygi, południcy, utopka itd.

Wydarzenie zorganizowano w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego. Udział w nim był bezpłatny dzięki dofinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Śląski Kalendarz Ekologiczny to cykl rodzinnych imprez przyrodniczych odbywających się na terenie ogrodu oraz Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej. Każda ma nieco inny charakter (np. Dzień Drzewa, Dzień Geologa, Dzień Ptaków) i jest wspaniałą okazją do nauki i zabawy. W pracowniach są przygotowane tematyczne warsztaty mikroskopowe oraz laboratoryjne, odbywają się gry terenowe z nagrodami, ogród zaprasza ciekawych prelegentów itd.

 

 

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.

[ZT]51528[/ZT]

 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%