Które leki lepiej odstawić przed operacją? Dlaczego warto spotkać się z psychologiem? Co może zdziałać dobra dieta? Nie tylko na te pytania padły odpowiedzi podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowskich Górach.
Tematem spotkania była prehabilitacja, czyli dobre przygotowanie się do zabiegu operacyjnego. Fizjoterapeutka Katarzyna Młotek, inicjatorka wydarzenia, przekonuje, że ma ona bardzo duży wpływ na to, jak szybko wrócimy do formy po powrocie ze szpitala czy nawet na to, w jakim tempie zagoją się rany.
Warto na przykład mniej więcej miesiąc przed operacją zrobić podstawowe badania krwi i moczu. Jeżeli coś będzie nie w porządku, to jest jeszcze czas na ich poprawienie. W przeciwnym wypadku już w szpitalu może nas spotkać przykra niespodzianka – lekarz oceni, że nasz stan zdrowia nie jest najlepszy i odwoła operację, na którą tak długo czekaliśmy.
Warto też zadbać o dobre odżywianie, nawet z lekką nadwyżką energetyczną, tak żeby tej energii "starczyło" nam także na czas po operacji. Trzeba pić dużo wody – 30 do 40 ml na 1 kg masy ciała na dobę. – Jeżeli jednak zwykle pijemy jej dużo mniej, to nie zwiększajmy jej "dawki" drastycznie, tylko stopniowo – radziła Katarzyna Młotek.
Wśród innych rad ważne są odstawienie używek, np. palenie papierosów bardzo źle wpływa na gojenie się ran czy odpowiednia pielęgnacja skóry w miejscu, gdzie będzie cięcie. Do tego dochodzi aktywność fizyczna, mogą to być codzienne spacery, najlepiej w lesie czy wizyta u dentysty.
Nie ma się też co bać konsultować ze specjalistami – psychologiem, anestezjologiem, dietetykiem, fizjoterapeutą czy farmaceutą. Przedstawiciele tych branż też byli na spotkaniu i dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Psycholog Anna Gierad-Haida nie ukrywała, że psychika ma wpływ na tempo powrotu do zdrowia po operacji, czas przebywania w szpitalu, ryzyko powikłań czy nawet poziom odczuwanego bólu. Świetnie nawiązała kontakt ze słuchaczami, którzy dzieli się swoimi doświadczeniami. Mówiła, że operacja wiąże się z poczuciem straty, przez pewien czas jesteśmy zdani na innych, nie możemy robić wielu rzeczy. Każdy reaguje na to inaczej. Smutek, strach przed bólem, obawa, czy operacja się uda – tego typu uczucia każdy akceptuje. Gorzej jest z okazywaniem złości, a jak przekonywała psycholog i to jest w pewnych sytuacjach zrozumiałe.
Warto zadbać o konsultację psychologiczną jeszcze przed pójściem do szpitala. Jeżeli to się nie uda, zawsze już na oddziale można poprosić o rozmowę z psychologiem. Czasem wiele daje samo przekazanie informacji, co wiele osób uspokaja, gdyż wiedzą, z czym się mierzą.
Farmaceuci Weronika Skiba i Piotr Skiba zwracali uwagę, że część leków trzeba odstawić przed operacją, ale na pewno nie wolno tego robić na własną rękę. Wszystko trzeba skonsultować albo z lekarzem, albo z farmaceutą. Ci drudzy proponują np. przegląd domowej apteczki. Często bowiem zażywamy leki pod różną nazwą handlową, ale substancja lecznicza jest w nich ta sama. Dotyczy to nawet leków na receptę, bo nie zawsze lekarz zapyta, jakie medykamenty pacjent już zażywa. Do tego leki, suplementy i zioła wchodzą w różne interakcje.
– Czytajmy łacińskie nazwy pisane małym drukiem i ulotki, żeby wiedzieć, jaki jest skład leku. Pamiętajmy też, że to co pomogło naszemu znajomemu, niekoniecznie będzie dobre dla nas – mówili farmaceuci.
Wspominali o ziołach, które niektórzy traktują jak zwykłe herbatki. Tymczasem one też mają właściwości lecznicze i trzeba je stosować z głową. Na przykład przed operacją lepiej zrezygnować z imbiru i kurkumy, które wpływają na krzepnięcie krwi.
Czytaj też:
Tarnowskie Góry. Kara dla nauczyciela za podglądanie...
Tarnowskie Góry. Volkswagen stoczył się i...
Bytom. Zakończyła się modernizacja oddziału hematologii
Zmarł opat Gregor Henckel von Donnersmarck