Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie zadań związanych z realizacją gminnych programów usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest.
Termin składania wniosków upływa 30 kwietnia, a rozpatrywanie odbywać się będzie w trybie ciągłym.
Dofinansowanie skierowane jest do jednostek samorządu terytorialnego z województwa śląskiego, które przeprowadziły inwentaryzację wyrobów zawierających azbest i planują realizację zadań takich jak demontaż, zbieranie, transport oraz unieszkodliwianie tych materiałów. Wsparcie jest udzielane w oparciu o gminne programy usuwania azbestu.
Termin składania wniosków: do 30 kwietnia 2025 roku.
Termin zakończenia zadań: 30 września 2025 roku.
Wnioski należy sporządzić na obowiązujących formularzach, dostępnych wraz z regulaminem oraz szczegółowymi zasadami dofinansowania na stronie internetowej wfosigw.katowice.pl/. Dokumenty regulujące nabór to:
– "Regulamin dofinansowania zadań związanych z realizacją gminnych programów usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest i naboru wniosków w 2025 roku".
– "Szczególne zasady dofinansowania zadań związanych z usuwaniem i unieszkodliwieniem azbestu realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego".
W sprawie szczegółowych informacji oraz kompletowania dokumentów można kontaktować się z Zespołem Gospodarki Wodnej i Ochrony Powierzchni Ziemi pod numerami telefonów: 32-603-22-41, 32-603-23-86, 32-603-22-83.
Azbest ma szereg zalet. Odporność na wysokie temperatury i mróz, a także na ogień i korozję. To sprawiło, że był szeroko wykorzystywany nie tylko do produkcji pokryć dachowych, ale także okładzin elewacyjnych, rur oraz kanałów wentylacyjnych i spalinowych. Z czasem okazało się jednak, że azbest jest substancją rakotwórczą. Z uszkodzonych elementów są rozpylane rakotwórcze włókienka. Z tego powodu od lat 70. ubiegłego wieku w całej Europie stopniowo zaczęto ograniczać produkcję eternitu.
W Polsce od 1998 roku obowiązuje Ustawa o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest.
Ze względu na szkodliwy charakter azbestu likwidację starego dachu należy powierzyć specjalistycznej firmie. Ekipa usuwająca azbest zobowiązana jest do pracy w specjalnych maskach, kombinezonach, rękawicach i pokryciach butów. Przebywanie w rejonie prac, nawet w roli obserwatora, wymusza stosowanie tych samych procedur.
Demontowanych płyt nie wolno zrzucać na ziemię, aby nie powodować rozpylania rakotwórczych włókienek. Po zakończeniu usuwania szkodliwego materiału wykonawca ma obowiązek dokładnego oczyszczenia terenu robót i otoczenia z odpadów zawierających azbest.
Usunięty materiał może być utylizowany jedynie na wyznaczonych składowiskach.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.
[ZT]57044[/ZT]