Zamknij

Ogródek w mieście to marzenie wielu rodzin

05.05.2022

Ogródek w mieście to marzenie wielu rodzin

Boom na ogródki działkowe trwa od początku pandemii i nadal nie słabnie. Ceny są różne, wiele zależy od tego, jak zagospodarowana jest działka, w jakim jest miejscu. W Tarnowskich Górach i okolicy ceny mogą sięgać nawet 100 tys. zł i więcej. Tak się dzieje, gdy ROD zlokalizowany jest w pobliżu lasu, a na działce zamiast altany mamy atrakcyjny dom letniskowy.

W ubiegłym tygodniu na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych dostępnych było na sprzedaż kilka ogródków działkowych znajdujących się w Tarnowskich Górach. Najtańszy kosztował 20 tys. zł. Na atrakcyjną cenę wpływ miało to, że na działce nie było altany. Te droższe – wycenione na 45-47 tys. złotych, były atrakcyjnie zagospodarowane, domki letniskowe były wyposażone w meble i sprzęt gospodarstwa domowego.

Jeszcze drożej jest w innych miastach metropolii. W Świętochłowicach można kupić ogródek za 80 tys. zł, w Siemianowicach Śląskich – za 90 tys. zł, a w Bytomiu na Stroszku – 55 tys. zł.  

 Gdy pytamy jednego z tarnogórskich działkowców, prezesa ROD Faser Stefana Wrodarczyka, o zainteresowanie ogródkami działkowymi, w Tarnowskich Górach, mówi: nie słabnie, a chętnych jest znacznie więcej niż oferowanych działek. – Starsi działkowcy, którzy już nie mają siły albo ochoty zajmować się działkami, przepisują je na dzieci, członków rodziny. Ci, którzy decydują się na sprzedaż, bez trudu znajdują nabywców. Bardzo często kupcami są młode rodziny z małymi dziećmi – mówi.

 To potwierdza ogólnopolski trend. Wraz z wybuchem pandemii ludzie zaczęli szukać kawałka ziemi, miejsca, blisko domu, gdzie można odpocząć na świeżym powietrzu. Sytuacja się zmieniła, ale moda nie minęła. Jak donosiły media, kiedy władze Zielonej Góry postanowiły utworzyć 120 ogródków działkowych, zastanawiano się, czy będą chętni. Okazało się, że chętnych było 1300. By ostudzić emocje, miasto zorganizowało losowanie.

W Polsce jest ponad 900 tysięcy działek. Krajowy zarząd PZD potwierdza, że co roku, wraz z wiosną wzrasta zainteresowanie działkami, ale chętni nie wiedzą, jakich powinni dopełnić formalności, by nabyć działkę. Do PZD kierowanych jest wiele zapytań w tej sprawie.

Jak nabyć działkę w ROD?

Jak podaje Polski Związek Działkowców, przy ustanowieniu prawa do działki uwzględniane jest miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o działkę. Ustawową funkcją działki i ROD jest zaspokajanie potrzeb wypoczynkowych, rekreacyjnych i socjalnych członków społeczności lokalnych. Nie ma możliwości nabycia prawa do działki z daleka od miejsca zamieszkania czy wręcz na drugim końcu Polski.

Działki się nie kupuje. Nabywca staje się właścicielem posadzonych roślin, tzw. naniesień i obiektów na działce, natomiast w stosunku do samego gruntu uzyskuje jedynie prawo do dzierżawy.

Każdy działkowiec ma prawo do jednej działki.

Działkę w ROD możemy nabyć na dwa sposoby:

 1. nabycie działki od zarządu ogrodu – zawarcie umowy dzierżawy działkowej z zarządem ROD. W pierwszej kolejności powinniśmy znaleźć wolną działkę w ROD. Informacji w tym przedmiocie powinniśmy szukać w zarządzie danego ogrodu,

 2. nabycie działki od działkowca – podpisanie umowy przeniesienia prawa do działki z działkowcem.

Jeśli znaleźliśmy działkę "na sprzedaż", należy podpisać z działkowcem umowę przeniesienia prawa do działki, przy czym podpisy pod nią muszą być poświadczone notarialnie. Zbywający działkę musi złożyć do zarządu ROD wniosek o zatwierdzenie umowy. ROD może z ważnych powodów odmówić zatwierdzenia przeniesienia prawa do działki. Odmowa wymaga jednak uzasadnienia na piśmie.

[ZT]35898[/ZT]

 


komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz