Zamknij
Zamiast pikowanego siedziska, które często okazuje się niekomfortowe, lepiej wybrać płaską i równą powierzchnię spania, pozbawioną załamań i głębokich przeszyć. Fot. Archiwum mebleM4.pl

Sofy z funkcją spania idealne do małych metraży

Agnieszka Gabała 10:39, 15.05.2022

Sofy z funkcją spania idealne do małych metraży

Wypoczynek w ciągu dnia i przestronne łóżko na noc – to doskonały sposób na zaoszczędzenie przestrzeni w niewielkim mieszkaniu. Gwarancją komfortu jest jednak odpowiednio dobrane wypełnienie i tkanina obiciowa.

W przypadku sofy, która umożliwi nam komfortowy wypoczynek zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, kluczowa jest jednak wielkość powierzchni do spania. W standardowych modelach to pas o szerokości 140, 150 lub 160 cm – w tym ostatnim przypadku możemy mieć pewność, że taki mebel będzie odpowiedni dla dwóch osób.

– Jeśli chodzi o wysokość i głębokość siedziska – warto zdać się na standardowe rozwiązania. Jeżeli jesteśmy ponadprzeciętnie wysocy lub, wręcz przeciwnie, bardzo niscy – wtedy czeka nas zamówienie mebla na wymia – podpowiada Radosław Jóźwiak z tarnogórskiego sklepu mebleM4.pl.

Jeśli jednak mieścimy się w "średniej", nie warto niczego zmieniać. Wydłużenie siedziska spowoduje, że będziemy siadać głębiej, co nie pozwoli na wygodne zginanie kolan. Jeśli natomiast podwyższymy siedzisko, możemy zaburzyć proporcje sofy, która będzie wyglądała karykaturalnie.

Jeśli pianka, to z symbolem T30

Nasz komfort zależy również od wypełnienia. Najbardziej wygodnym i najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest pianka tapicerska oraz sprężyny faliste lub bonelowe. Ważne, by pianka posiadała symbol T30 – taki mebel zbyt szybko nie "wyleży się" i zapewni odpowiednią twardość podczas spania. Taki typ wkładu może być niewygodny dla osób ceniących sobie miękkie i zapadające się siedzisko, jednak w przypadku konieczności połączenia kilku funkcji, musimy pójść na kompromis.

Warto też pamiętać, że z sofy korzystać będą wszyscy domownicy. Dlatego młodym rodzicom i miłośnikom zwierząt warto polecić meble pokryte tkaninami łatwymi do czyszczenia, oznaczonymi symbolami "pet friendly" lub "cleanaboo".

– Odradzam ekstrawaganckie rozwiązania, które, choć atrakcyjne wizualnie, nie zawsze sprawdzają się w przypadku uniwersalnych mebli. Dla przykładu pikowane siedzisko często okazuje się niekomfortowe. Lepiej wybrać płaską i równą powierzchnię spania, pozbawioną załamań i głębokich przeszyć – dodaje Radosław Jóźwiak

DL, delfin czy system belgijski?

Sofa nie powinna przysparzać trudności przy składaniu i rozkładaniu. Producenci oferują kilka rozwiązań w tym zakresie. Za najwygodniejszy uznaje się system DL, który polega na tym, że najpierw wysuwamy siedzisko, a potem składamy oparcie. Zaletą takich mebli jest brak konieczności odsuwania mebla od ścian przy rozkładaniu oraz pojemny pojemnik na pościel.

Swoich zwolenników mają też sofy wyposażone w system typu delfin. Pod siedziskiem zamontowany jest wózek na kółkach, który wysuwamy i podciągamy element uzupełniający powierzchnię do spania. 

Zupełnie inaczej funkcjonuje tzw. system belgijski. W schowku pod siedziskiem znajduje się stalowa lub aluminiowa konstrukcja wypełniona systemem sprężynowym lub listwami. Poszczególne elementy opierają się na rozkładanych nogach. To rozwiązanie wyklucza możliwość korzystania ze schowka na pościel. I choć powierzchnia do spania jest jednolita, jest uznawana za mało stabilną, dlatego ten model odradza się użytkownikom o większej masie ciała.

[ZT]36042[/ZT]

 


komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%