Zamknij
REKLAMA

Sanepidu w Tarnowskich Górach nie będzie. Czy będzie w Bytomiu?

06:00, 14.07.2022 | ek
Skomentuj Dyrektor sanepidu w Bytomiupodczas sesji w czerwcu odpowiadała na pytania radnych powiatowych. Fot. Zrzut ekranu
REKLAMA

Sanepidu w Tarnowskich Górach nie będzie. Wojewoda śląski nie widzi powodu, by go tworzyć - pisaliśmy dwa lata temu. W czasie pandemii radni powiatowi apelowali do władz, by w naszym mieście ponownie otworzyć sanepid.

Powiat tarnogórski obsługiwany jest przez stację sanitarno-epidemiologiczną w Bytomiu. Jak wtedy wyliczyli samorządowcy, na terenie podległym tej instytucji mieszka 370 tysięcy mieszkańców. Dla porównania Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublińcu nadzoruje wyłącznie powiat lubliniecki, gdzie mieszka niecałe 77 tysięcy osób. W piśmie do wojewody samorządowcy pisali, że w Bytomiu jest za mało pracowników, dlatego mieszkańcy mają utrudniony kontakt z placówką. Proponowali, by utworzyć  stację w Tarnowskich Górach. Apel w tej sprawie poparło też kilka gmin z naszego terenu.

Rada powiatu otrzymała odpowiedź od wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, który napisał, że nie godzi się na utworzenie kolejnej stacji sanitarno-epidemiologicznej w województwie.

"Przejściowe trudności w dostępie do służb sanitarnych w mojej ocenie w obliczu panującej epidemii, nie mogą być podstawą do tworzenia kolejnej stacji, a raczej do działań zmierzających do usprawnienia i wsparcia funkcjonowania obecnie działających" - napisał blisko dwa lata temu.

Radni mają inne zdanie na ten temat i dalej się dopytują, czy jest szansa na utworzenie stacji. W czerwcu podczas sesji rady powiatu obecna była szefowa bytomskiego sanepidu, której zadano to pytanie.

Dyrektor Jolanta Wąsowska rozwiała wszelkie nadzieje.

- Wojewoda absolutnie nie zamierza tworzyć kolejnej placówki sanepidu - powiedziała radnym powiatowym, powołując się na informacje, które przekazał  jej wojewódzki inspektor sanitarny.

Jak dodała, z kuluarowych rozmów wynika, że  minister planuje zmiany, które pójdą jednak w odwrotnym kierunku. Inspekcja będzie centralizowana. 

[ZT]36959[/ZT]

 

(ek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

NoicoNoico

0 2

Darmozjady co Wy zamierzacie z tym zrobić 07:13, 14.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

miejscowymiejscowy

3 1

Gdy w latach 90-tych ponownie wydzielano powiaty, w Tarnowskich Górach znajdowała się ogromna Stacja Sanepidu ( dzisiaj mały budynek Sądu ul .Opolska ) . Był to samodzielny oddział Bytomskiego Terenowego Sanepidu, mieściły się tam kompletne wydziały i laboratoria . Proponowano by nowy Powiat przejął ten oddział .Tarnogórscy Radni Powiatowi byli przeciwni . DZISIAJ WIELKI LAMENT O SANEPID -ŚMIESZNE !🤣 11:50, 14.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RadnychRadnych

2 0

Powinno być 10 nie 26 widać Polska to bogaty kraj 13:11, 14.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Obserwator Obserwator

0 0

Co za kuriozalny pomysł stacja PSSE w TG,wystarczy zwiększyć ilość etatów w Bytomiu i będzie ok, po co dublować koszty ludzie. A tak poza tym od lat sanepidy są traktowane pomacoszemu i nie doinwestowane i traktowane jako kulą u nogi a szkoda. Wszyscy się budzą jak jest sytuacja alarmowa tak samo jest z inspekcją weterynaryjną. Jak zwykle podnosi się uchwały intencyjne i tyle w temacie. 12:30, 24.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%