Szacuje się, że w Polsce codziennie dochodzi do nawet kilkudziesięciu wypadków drogowych o różnym charakterze. Jednym z najczęstszych skutków, jakie występują u ofiar kolizji, są wszelkiego typu urazy głowy. Obrażenia czaszkowo-mózgowe stanowią jeden z najczęstszych powodów zgonów osób w młodszych grupach wiekowych, zwłaszcza mężczyzn. Powstałe na skutek działania krótkotrwałego urazu mechanicznego na czaszkę, klasyfikowane są w formie otwartej oraz zamkniętej. Niestety, wciąż znajdą się osoby, które lekceważą powagę sytuacji i fakt, że każdy, nawet z pozoru błahy, uraz głowy może stanowić zagrożenie zdrowia bądź życia. Nie powinno się więc ignorować skali problemu, nawet jeśli początkowo nie doświadcza się żadnych negatywnych objawów. Drobny uraz nie jest małym problemem – podobnie jak łagodne uszkodzenie głowy wcale nie oznacza krótkiej i efektywnej rehabilitacji. Już dziś dowiedz się więcej na temat specyfiki urazów głowy, a także możliwości uzyskania odpowiednich świadczeń, gdy szkoda wystąpiła na skutek wypadku.
Urazy głowy oraz mózgu to niezaprzeczalnie jedne z najpowszechniejszych skutków wypadków. Jednym z najczęściej diagnozowanych u ofiar wypadków urazów jest wstrząśnienie mózgu, które stwierdza się na podstawie określonych objawów: utraty przytomności bezpośrednio po doznanym urazie, a także niepamięci wstecznej i następczej. Warto przy tym pamiętać, że pacjenci ze wstrząśnieniem mózgu wracają do pełnego stanu świadomości po kilku godzinach lub tygodniach od wystąpienia urazu – jest to kwestia indywidualna, a osobom ze stwierdzonym wstrząśnieniem zaleca się pozostawać pod opieką lekarza, do czasu gdy objawy (ból i zawroty głowy, duszności, zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją, nudności) nie ustąpią. Urazowe uszkodzenie mózgu stanowi jedną z najpowszechniejszych przyczyn zgonów oraz niepełnosprawności. Zazwyczaj dochodzi do niego w wyniku wystąpienia wypadku komunikacyjnego, podczas którego nastąpiło gwałtowne przyspieszenie lub opóźnienie ruchu głowy; w takim momencie czaszka przemieszcza się głównie z kierunkiem działania siły na tyle szybko, że mózg przestaje nadążać za dynamiką, pozostając przy tym w tyle, przez co jego ruch jest znacznie opóźniony. Następnie dochodzi do stłuczenia oraz uszkodzenia tkanki nie tylko w miejscu przyłożenia siły, lecz także po przeciwnej stronie, która ulega zniszczeniu na skutek nadmiernego podciśnienia. Urazowe uszkodzenie mózgu objawia się trudnościami w komunikacji, pogorszeniem funkcji poznawczych, a także utratą zdolności motorycznych. W momencie gdy dojdzie do ciężkiego uszkodzenia mózgu, pacjenci mogą cierpieć na drgawki, które są w stanie utrzymywać się przez wiele lat.
Uszczerbek na zdrowiu, stanowiący konsekwencję urazu głowy, może być zarówno niewysoki, mieć charakter przejściowy, jak nieść ze sobą kolosalne skutki. W momencie gdy zwroty i bóle głowy klasyfikowane są jako skutki przejściowe, wielu pacjentów po wypadkach doświadcza także skutków trwałych, w tym nieodwracalnych; mowa tu przede wszystkim o konsekwencjach takich jak padaczka, porażenie, a także niedowłady czy zaburzenia funkcji poznawczych. To ważne, by do każdej sprawy podchodzić w sposób indywidualny, nie lekceważąc przy tym nawet najdrobniejszych objawów. Ofiary wypadków, na skutek których doznały urazów głowy oraz mózgu, mogą dodatkowo postarać się o odszkodowanie.
Odszkodowanie w przypadku wystąpienia urazu głowy przysługuje zarówno osobom poszkodowanym, jakie doznały poważnych uszkodzeń, jak i osobom ze zdiagnozowanym powierzchownym urazem powłok głowy. Uzależnione jest ono zwłaszcza od okoliczności, na skutek których nastąpiło uszkodzenie głowy bądź mózgu; każda sytuacja jest inna, a co za tym idzie, odszkodowania z tytułu poniesienia urazu głowy różnią się wysokością. Klasyfikacja obejmuje między innymi uszkodzenia powłok czaszki (bez uszkodzeń kości), ubytki w kościach sklepienia czaszki, porażenia oraz niedowłady, zaburzenia równowagi, zaburzenia mowy, uszkodzenia nerwu trójdzielnego, uszkodzenia kości twarzoczaszki, uszkodzenia nosa, utrata szczęki lub żuchwy, urazy języka. Jak możemy zauważyć, termin jaki stanowią „urazy głowy i mózgu” jest naprawdę szeroki i dotyczy wielu rodzajów uszkodzeń, w tym także tych nieoczywistych, jakich początkowo nie zaklasyfikowalibyśmy do tej kategorii. Na stronie www.tuodszkodowania.pl zainteresowani mogą skorzystać z pomocy oceny uszczerbku na zdrowiu – taką usługę świadczy między innymi AIF Kancelaria, świadcząca wsparcie dla klientów ubiegających się o odszkodowanie. Chociaż pomoc prawników nie jest wymagana podczas całej sprawy, rzeczywistość pokazuje, że zaniżanie lub całkowite odrzucanie wniosków jest częstą praktyką towarzystw ubezpieczeniowych. Wsparcie ze strony doświadczonych osób daje pewność co do działań podejmowanych w celu uzyskania odszkodowania, jakie będzie w stanie pokryć wszelkiego rodzaju straty materialne, które powstały na skutek wypadku oraz poniesionego urazu. Warto walczyć o sprawiedliwe wynagrodzenie szkód majątkowych w towarzystwie specjalistów, którzy doskonale orientują się w kwestiach związanych z prawem ubezpieczeniowym.