Zamknij

Odnowiona mogiła rozstrzelanych pod Pniowcem

09:02, 29.08.2018
Skomentuj

Na cmentarzu parafialnym w Strzybnicy odnowiono zbiorowy grób kilkunastu Polaków, rozstrzelanych przez Niemców we wrześniu 1939 r. w lesie pod Pniowcem. 2 września w strzybnickim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Boskiej Fatimskiej zostanie odprawiona msza święta w ich intencji.

Renowacji mogiły o numerze 40/38 dokonano z inicjatywy członków Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Gliwicach ? krąg w Tarnowskich Górach. W najbliższych dniach na płycie nagrobka zostanie zamontowana tablica z nazwiskami zamordowanych patriotów. ? Zdecydowana większość osób przechodzących obok tego zbiorowego grobu nie wie, kto w nim spoczywa, gdyż dotychczasowy napis wspomina jedynie ogólnie o 13 ofiarach hitlerowskiego terroru. Dlatego, po omówieniu sprawy renowacji z władzami Tarnowskich Gór i zaakceptowaniu zakresu prac remontowych przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, postanowiliśmy umieścić nazwiska ofiar na nowej tablicy, która zostanie zamontowana na płycie nagrobka. Wcześniej, w różnych instytucjach, staraliśmy się sprawdzić prawidłową pisownię nazwisk, a także ustalić daty urodzenia osób spoczywających w tym wspólnym grobie wojennym ? mówi Stanisław Wasylów, członek zarządu Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Gliwicach, mieszkaniec Strzybnicy.

O zamiarze odnowienia grobu ofiar egzekucji w lesie pod Pniowcem pisaliśmy w czerwcu tego roku, zamieszczając apel inicjatorów o pomoc w ustaleniu personaliów pomordowanych. ? Odzew był duży, dziękujemy wszystkim, zwłaszcza krewnym rozstrzelanych za udzielone informacje. Pomogli także: Instytut Pamięci Narodowej, urzędy stanu cywilnego w Tarnowskich Górach, Piekarach Śląskich i Katowicach, Izba Regionalna przy piekarskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej, a także Bogdan Gulba, student prawa Uniwersytetu Śląskiego. Podziękowania należą się również wszystkim tym, którzy wsparli przeprowadzenie renowacji: firmom prywatnym, radom dzielnic i mieszkańcom Rybnej oraz Strzybnicy, jak również wielu innym osobom. Jesteśmy też wdzięczni proboszczowi parafii strzybnickiej ? dodaje Adrian Wolnik, przewodniczący RD w Rybnej, od początku zaangażowany w sprawę renowacji grobu.

Rozstrzelani w lesie przy drodze ze Strzybnicy do Pniowca, powstańcy śląscy i harcerze, zostali pogrzebani najpierw w uprzednio wykopanych przez siebie dołach, w miejscu egzekucji. Miejsce to upamiętnia stojący tam pomnik. Po wojnie ich szczątki ekshumowano i pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym w Strzybnicy.

Do dziś nie wiemy wszystkiego o tragedii, do której doszło w lesie pod Pniowcem we wrześniu 1939 roku, ale pamięć o niej nigdy nie zaginęła. Za sprawą różnych środowisk: kombatantów, byłych żołnierzy, w tym zwłaszcza członków Stowarzyszenia Tradycji Ludowego Wojska Polskiego, harcerzy i młodzieży szkolnej, przy pomniku co roku odbywają się uroczystości patriotyczne, upamiętniające ofiary egzekucji.

Zamówiona na niedzielę, 2 września msza święta w intencji pomordowanych rozpocznie się w strzybnickim kościele o godz. 12.30. Po mszy św. nastąpi odsłonięcie i poświęcenie nowo zamontowanej płyty z nazwiskami, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Krzysztof Garczarczyk

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%