Zamknij

Cmentarz żydowski w Tarnowskich Górach także wirtualnie. Zakończył się pierwszy etap inwentaryzacji nagrobków, wykaz na stronie

77%
16%
06:44, 30.09.2021 ok. 1 min. czytania
Zakończył się pierwszy etap inwentaryzacji nagrobków na cmentarzu żydowskim w Tarnowskich Górach. Fot. Archiwum stowarzyszenia Zakończył się pierwszy etap inwentaryzacji nagrobków na cmentarzu żydowskim w Tarnowskich Górach. Fot. Archiwum stowarzyszenia

Zakończył się pierwszy etap inwentaryzacji nagrobków na cmentarzu żydowskim w Tarnowskich Górach. Projekt realizuje Stowarzyszenie Gliwicka 66.

Inwentaryzacja jest możliwa dzięki grantowi Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Głównym celem pierwszego etapu było opracowanie wykazu istniejących nagrobków na cmentarzu żydowskim.

Zajął się tym Sławomir Pastuszka. Jest historykiem-judaistą, genealogiem, nauczycielem i społecznikiem. W 2016 roku ukończył historię ze specjalnością historia i kultura Żydów w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie kontynuuje naukę jako doktorant na Wydziale Historycznym UJ. Ponadto jest autorem 8 książek i ponad 150 artykułów, a także społecznym opiekunem cmentarza żydowskiego w Pszczynie.

Zestawienie zostało opracowane częściowo w oparciu o efekty prac wykonanych w sierpniu i wrześniu 2020 roku przy pomocy Romana Balczarka, Moniki Balczarek, Damiana Jureczki, Marka Panusia i Krzysztofa Stręciocha.

Wykaz dostępny jest już na naszej stronie internetowej stowarzyszenia (https://gliwicka66.pl/baza-wiedzy/inwentaryzacja-nagrobkow/) i obejmuje 460 rekordów, które zawierają dane uzyskane na podstawie zachowanych inskrypcji na nagrobkach. 

Tam gdzie było to możliwe podano następujące dane osób zmarłych: nazwisko, imię, nazwisko rodowe, imię w inskrypcji hebrajskiej, imię ojca w inskrypcji hebrajskiej, imię męża w inskrypcji hebrajskiej, datę urodzenia, datę śmierci, wiek i ewentualne inne informacje, które zawarto w uwagach.

Każdy rekord oznaczony jest numerem kwatery, rzędu i miejsca, co pozwala z łatwością odnaleźć nagrobek w przestrzeni cmentarza. Wkrótce zostaną wydrukowane broszury promujące projekt.

Etap II projektu będzie realizowany w późniejszym czasie. Będzie polegał na uzupełnieniu wykazu nagrobków o kolejne dane, pozyskane m.in. na podstawie badań archiwalnych.

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 77%
nie podoba mi się 16%
śmieszne 2%
szokujące 2%
przykre 0%
wkurzające 2%
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%