Zamknij

Tunel pod koleją w Tarnowskich Górach. Koszty idą w górę

20:12, 10.10.2021 J.M
Skomentuj Tarnowskie Góry. Wiadukt kolejowy nad ul. Częstochowską. Równolegle do ulicy ma zostać przebity tunel. Fot. Jarosław Myśliwski Tarnowskie Góry. Wiadukt kolejowy nad ul. Częstochowską. Równolegle do ulicy ma zostać przebity tunel. Fot. Jarosław Myśliwski

Jedyne czego brakuje do rozpoczęcia budowy tunelu pieszo-rowerowego przy ul. Częstochowskiej w Tarnowskich Górach, to pozwolenie na budowę. Dokumentacja jest w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim i czeka na decyzję. Ponieważ wszystko drożeje, droższa będzie też budowa tunelu. Co na to władze Tarnowskich Gór?

Tunel, wybudowany równolegle do biegnącej pod wiaduktem kolejowym ul. Częstochowskiej, ma przejąć ruch rowerzystów i pieszych. Dzięki temu ulica zostanie poszerzona. Będzie bezpieczniej i dla kierowców, i dla rowerzystów, i dla pieszych, których teraz od ruchliwej, wąskiej drogi dzielą barierki o lekkiej konstrukcji.

Według wykonanej dokumentacji oświetlony tunel ma mieć 131 metrów długości, 4 metry szerokości i 2,5 metra wysokości.

Budowę prowadzi konsorcjum Primost Południe z Sosnowca i Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych z Nowego Sącza. Po rozstrzygnięciu przetargu było wiadomo, że wykonanie dokumentacji projektowej to koszt 1 mln zł, a robót budowlanych 11 mln zł. Ale już w tej chwili jest oczywiste, że koszty pójdą w górę.

– Ze względu na wzrost cen materiałów budowlanych, wykonawca sygnalizował chęć renegocjacji umowy. Jesteśmy na to przygotowani, czekamy na wyliczenia – mówi Piotr Skrabaczewski, wiceburmistrz Tarnowskich Gór. – Większość kosztów zostanie pokryta z pieniędzy Unii Europejskiej. Bez nich nie rzucilibyśmy się na taką inwestycję.

Rozpoczęcie prac budowlanych planowano na ten rok i jeżeli wojewoda wyda w najbliższych tygodniach pozwolenie na budowę, roboty rzeczywiście ruszą w 2021 r.

– Termin ukończenia całego przedsięwzięcia, czyli budowy centrum przesiadkowego, tunelu i tras rowerowych, to połowa 2023 r. Liczę na to, że do końca 2022 r. roboty będą mocno zaawansowane, a na 2023 r. zostaną już tylko rozliczenia – mówi wiceburmistrz Skrabaczewski.

– Rozmawiamy z władzami powiatu i Zarządu Dróg Powiatowych, żeby w przyszłym roku uwzględnili wykonania dokumentacji na przebudowę ul. Częstochowskiej pod wiaduktem. Gdy tunel zostanie oddany do użytku, mogliby bez zwłoki rozpocząć prace, poszerzyć jezdnię i przy okazji rozwiązać problem odwodnienia drogi - dodaje wiceburmistrz.

[ZT]32840[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

Chochlik Chochlik

7 3

Mieszkańcem Lasowic jest Jerzy Polaczek ,to może on coś POmoże. 20:34, 10.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OloOlo

4 2

131 metrow ? Taki długi tunel ? 21:32, 10.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FranzFranz

9 7

Zalatajcie lepiej dziury w mieście i na jezdni po co komu ten tunel?! Kosmos... 23:32, 10.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PabloPablo

4 1

Niedawno był remont wiaduktu kolejowego i każdy zapewne pamięta jaki był objazd żeby jechać do Lasowic...
Przypomnijmy tylko objazd pod wiaduktem od Czarnej Huty gdzie dziura na dziurze oraz brak pod nim oświetlenia sprawiał że przejazd był niebezpieczny.

Mówiąc krótko o miasto nie przygotowało się do zadania by remont wiaduktu był dla nas mieszkańców jak najmniej dotkliwy.

Powracając do planu budowy tunelu.
Pytanie mam takie : czy nie można było zrobić tego wszystkiego wraz w tym samym czasie, tak jak to się robi w miastach gdzie ludzie za sterami mają wizję?
Ileż to było zachwalania że po remoncie będzie dużo lepszy przejazd, że usprawni to ruch!
Prawda jest niestety taka że co ulewa to wiadukt jest zalany, że nie pomyślano o oświetleniu które jest złe. Niejednokrotnie wyjeżdżając jest za duża różnica światła i ma się wrażenie bycie oślepionym wyjeżdżając na zewnątrz.

Ludzie zdajcie sobie sprawę że nasi włodarze to nasi pracownicy i nie mają jakiś tam środków z kapelusza tylko naszą ciężko zarobioną forsę a my jako pracodawcy możemy im ufać lecz musimy im patrzeć na ręce. I dopóki nie będzie u nas świadomości społecznej jakie są nasze kompetencje dopóty będą robić amatorszczyznę.

Miasto jest niczym przedsiębiorstwo i każdy średnio rozgarnięty wie jak przędą firmy gdzie podejmowane są złe decyzje i co robi się z menadżerami którzy są niegospodarni.
Problem w tym że w Polsce ludzie z biznesu nie rwą się aż tak do polityki bo nie mają na to czasu. Idą za to nauczyciele, cwaniaki karierowicze, tacy co nic nie osiągnęli sami tylko poprzez układy.
Kto na tym cierpi to ogół społeczeństwa gdyż potem mamy przed oczyma to co mamy.





08:50, 11.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jukijuki

5 2

Obawiam się, że w obecnej sytuacji pieniędzy z Unii nie można uznać za pewne. 11:24, 11.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WaldemordWaldemord

0 1

Nojpirw praworządności wtoro ten urząd lomie co chwila. A unia niech daje pieniyndzy naszych tym zarozumielcom 18:04, 11.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zapomnieliście:Zapomnieliście:

2 0

Łapówki też rosną. 13:13, 12.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GustelGustel

0 0

4 metry szeroki ? to 2 pasy..., a gdzie piesi i rowerzysci ? 15:49, 17.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%