Zamknij
REKLAMA

Policzyli bobry. Wiemy, ile tych zwierząt mieszka u nas

13:59, 28.10.2021 | esp
Skomentuj Za szkody wyrządzone przez bobry płaci Skarb Państwa. fot. Archiwum RDOŚ
REKLAMA

Na zamówienie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach policzono bobry w województwie śląskim. Wyniki pozytywnie zaskoczyły przyrodników.

- Szacujemy, że w powiecie tarnogórskim może żyć około 100 rodzin bobrów, w lublinieckim ok. 120, a w Piekarach Śląskich ok. 12. To szacunki oparte na bezpośrednich obserwacjach – informuje Łukasz Zych, rzecznik prasowy RDOŚ w Katowicach .

Dodaje, że średnio bobrza rodzina liczy 3,7 osobnika. Szacowana liczebność tych zwierząt dla powiatu tarnogórskiego to więc ok. 370 bobrów, lublinieckiego 450, a Piekar Śląskich - 45.

W sumie szacuje się, że populacja bobra w naszym regionie to ponad 7 tys. osobników w prawie 2 tys. rodzin. Najwięcej żyje ich w północnej części województwa, w powiatach częstochowskim, kłobuckim, lublinieckim, myszkowskim i w Częstochowie.

Bóbr jest gatunkiem objętym ochroną częściową. Jeszcze na początku ubiegłego wieku zagrożony był wyginięciem, na całym świecie żyło zaledwie 1 200 osobników.

Przedstawiciele RDOŚ zwracają uwagę, że bobry są mistrzami małej retencji – ich działalność powoduje, że poziom wód gruntowych się podnosi.

Ponadto powstawanie naturalnych spiętrzeń wody powoduje, że zwiększa się bioróżnorodność. Tam, gdzie dzięki bobrom odnawiają się siedliska bagienne, pojawiają się np. rzadkie gatunki ptaków, takie jak żuraw, kszyk czy słonka.

Za szkody wyrządzone przez bobry w gospodarce rolnej i rybackiej odszkodowania w imieniu Skarbu Państwa wypłacają regionalne dyrekcje ochrony środowiska.

Jednak inwentaryzacja wykazała, że zdecydowana większość bobrów nie powoduje u nas dużych szkód.

[ZT]33259[/ZT]

 

(esp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

ZojaZoja

1 1

Dobre wiadomości 💚 16:36, 28.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jan z górJan z gór

0 0

ZObaczcie jakie szkody wyrządziły nad zalewem: https://bit.ly/3w01OOi 16:14, 29.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%