Zamknij
REKLAMA

Tarnowskie Góry. Kiermasz dla Bartusia. Od jutra do świąt można kupić pierniki. Dochód będzie przeznaczony na leczenie chłopca

17:23, 05.12.2021 | aj
Skomentuj Bartuś Rachwał z Tarnowskich Gór to 5-latek, który choruje padaczkę lekoodporną. Fot. Archiwum prywatne
REKLAMA

Bartuś Rachwał z Tarnowskich Gór to 5-latek, który choruje padaczkę lekoodporną. Choroba spadła na rodzinę niespodziewanie. Jedyną szansą jest kosztowne leczenie w Niemczech. 

Jutro, 6 grudnia w restauracji Wiśniowy Sad w Tarnowskich Górach rusza piernikowy kiermasz dla Bartusia. Aż do świąt będzie można kupić pierniki przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim.

Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na leczenie chłopca. 

Bartek przed ukończeniem 4. roku życia zachorował na rzadką chorobę, jaką jest zespół Fires. Wcześniej był zdrowym i energicznym chłopcem. Kochał klocki lego, zabawy z bratem, piłkę nożną i berka. Wszystko przerwała choroba.

To ciężki i bardzo niebezpieczny rodzaj padaczki lekoopornej, która rozwija się u dzieci uprzednio zdrowych i rozwijających się prawidłowo. Choroba pojawiła się nagle, kiedy Bartek przechodził infekcję z wysoką gorączką. 

Choroba zaczęła rozwijać się w szybkim tempie. Pojawiło się zapalenie mózgu, utrata pamięci, zaburzenia poznawcze. Każdy atak był resetem mózgu chłopca i utratą wszystkich dotychczas wykształconych umiejętności.

W marcu 2020 roku trafił do szpitala. Tam, przez 5 miesięcy przebywał na oddziale intensywnej terapii, a następnie został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej na kolejne 3 miesiące. Po wybudzeniu nie odzyskał świadomości.

Trafił do Kliniki Budzik, w której przebywa już rok. Do dziś jego stan jest ciężki. Oddycha przez rurkę tracheotomijną i jest karmiony przez sondę. Zmaga się z napadami padaczkowymi, silną spastycznością oraz pogłębiającą się skoliozą. Nie reaguje na imię i nie mówi.

Rodzice szukali ratunku wszędzie. Szansą jest leczenie w specjalistycznej klinice w Niemczech.

Zbiórkę na rzecz chłopca można wesprzeć tutaj. 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%