Zamknij

?Uwaga! Bliźniaki

11:27, 10.03.2015 ok. 3 min. czytania
Skomentuj

Prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży bliźniaczej wzrasta, jeśli wśród krewnych kobiety występowały przypadki ciąż bliźniaczych. Znaczenie ma też rasa. Najrzadziej w ciąże mnogie zachodzą kobiety rasy orientalnej, najczęściej kobiety rasy czarnej. Wśród kobiet rasy białej bliźniaki występują raz na 100 ciąż. Jednak, ze względu na coraz częściej stosowane przez panie środki farmakologiczne, liczba takich przypadków się zwiększa.

Macica kobiety nie jest przystosowana do rozwoju dwóch płodów jednocześnie. Naturalnym dla niej stanem jest raczej ciąża pojedyncza. Podwójne obciążenie organizmu kobiety sprawia, że ciąża bliźniacza automatycznie klasyfikowana jest jako patologiczna, inaczej mówiąc, zagrożona — wyjaśnia Leszek Wojsa, specjalista ginekolog-położnik z Centrum Zdrowia i Urody Medea w Tarnowskich Górach.

Ciąże wielopłodowe dzielimy wg dwóch podstawowych kryteriów: na jednojajowe i dwujajowe. Z tymi pierwszymi mamy do czynienia, kiedy zapłodniona jedna komórka jajowa uległa podziałowi na dwie. Wówczas rodzą się identyczne dzieci jednej płci. Ciąże dwujajowe występują, kiedy dwie komórki jajowe zapłodnione zostały przez dwa różne plemniki. Co warte podkreślenia, nie musi do tego wcale dojść podczas tego samego stosunku. Może się to zdarzyć też przy kolejnym współżyciu podczas tego samego cyklu miesięcznego. Rzadko, choć to także możliwe, do zapłodnienia dochodzi nawet miesiąc po zapłodnieniu pierwszej komórki.

Ciąża mnoga z większym prawdopodobieństwem pojawić się może u kobiet po 35. roku życia. A to dlatego, że z wiekiem częściej dochodzi do cykli, w których uwalniane są dwie komórki jajowe jednocześnie. — W ostatnich latach wzrasta prawdopodobieństwo ciąży dwujajowej, ze względu na zażywanie leków stosowanych przy leczeniu niepłodności, które stymulują owulację. Dzieje się tak także przy zapłodnieniach in-vitro, kiedy kobieta przyjmuje tzw. gonadotropiny, stymulujące pracę jajników — tłumaczy ginekolog. Szanse na zajście w ciążę mnogą wzrastają też u kobiet, które długo stosowały antykoncepcję hormonalną.

O tym, że kobieta nosi w sobie dwa płody, a nie jeden, można się przekonać już ok. 6. tygodnia ciąży poprzez USG. Zwykle dla przyszłych rodziców ta wiadomość jest szokiem. Taka sytuacja sprawia, że nie tylko czas ciąży i połogu będzie wyglądał inaczej. Także opieka nad dwoma niemowlakami jednocześnie będzie wymagała większego zaangażowania. Należy pamiętać, że przyszłe matki bliźniąt powinny o siebie szczególnie dbać, ograniczając wysiłek. Podczas ciąży wskazane jest częste odpoczywanie w łóżku. Wizyty u ginekologa powinny odbywać się raz na dwa tygodnie, czyli częściej niż przy ciąży pojedynczej. Lekarz powinien też częściej monitorować pracę serca płodów. Ponadto ciężarna musi pamiętać, by dostarczać organizmowi większe ilości białka i żelaza. Poród bliźniąt następuje najczęściej między 34. a 36. tygodniem ciąży. Nie należy się tym niepokoić. Wówczas płody z ciąży mnogiej są już zwykle dobrze rozwinięte.

Niestety, nierzadko zdarza się, że przy bliźniakach do rozwiązania dochodzi szybciej i rodzą się wcześniaki. Inny problem to tzw. zespół podkradania. — Występuje on wówczas, gdy płody otoczone są osobnymi owodniami, ale mają jedno łożysko, czyli to samo źródło odżywiania. Wtedy może dojść do sytuacji, kiedy jeden płód będzie mniej dożywiony niż drugi. Zatem rozwój dzieci będzie nierówny, u jednego z nich lub u obydwu może dojść do zahamowania wzrostu — mówi ginekolog Leszek Wojsa. Szczególne problemy powodują też ciąże bliźniacze, w których płody znajdują się w jednym worku owodniowym. W takich sytuacjach może dojść np. do zapętlenia się pępowin czy niecałkowitego rozdzielenia płodów. Zważywszy na podwyższone ryzyko wystąpienia różnych powikłań, ciąża bliźniacza wymaga od ginekologa i przyszłej matki szczególnej uwagi.

Hanna Kampa

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%