Dzisiaj i jutro będą panować bardzo wysokie temperatury w ciągu dnia. Należy uważać, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu. - Zalecamy spożywanie 2-3 litrów wody dziennie – mówi dr Beata Poprawa, kardiolog, ordynator oddziału wewnętrznego Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach. W ostatnich dniach na szpitalny oddział ratunkowy trafia coraz więcej pacjentów z objawami udaru i odwodnienia.
Wysokie temperatury dają nam się od kilku dni mocno we znaki. Na dodatek mamy do czynienia ze zjawiskiem tropikalnych nocy.
Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyjaśnia w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że w przypadku Europy Środkowej o tropikalnych nocach mówi się wówczas, gdy temperatura w nocy nie spada poniżej 18 stopni. Wysokie temperatury nie pozwalają nam prawidłowo odpocząć i się zregenerować.
Po czym poznać, że jesteśmy odwodnieni?
- Przede wszystkim zaczyna nas boleć głowa, jesteśmy senni, mniej skoncentrowani i czujemy pragnienie. Jeżeli mamy takie objawy, czujemy się osłabieni i wiemy, że nie dostarczyliśmy organizmowi dostatecznej ilości wody – trzeba jak najszybciej uzupełnić płyny. Pamiętajmy też, że na odwodnienie bardzo wrażliwe są dzieci oraz osoby starsze – wyjaśnia kardiolog.
Jak dodaje, przy takich temperaturach jak obecnie, nie powinniśmy sięgać po alkohol.
Co pić w czasie upałów, a czego się wystrzegać? - posłuchaj rozmowy z doktor Beatą Poprawą:
[WIDEO]437[/WIDEO]
Dr med12:59, 30.06.2022
0 1
Grunt to popołudnie w sielankowej atmosferze. Wystrzegać się wody sodowej. 12:59, 30.06.2022
Inż 10:02, 01.07.2022
3 0
Zwykły człowiek wstając rano idzie oddać mocz. Lekarz pierwsze co robi to zakłada na szyję stetoskop. Bez tego łatwo pomylić go z niższym personelem? 10:02, 01.07.2022