Tężnie u nas? Czemu nie. W powiecie tarnogórskim mogą powstać nawet w dwóch miejscach. Jest jednak jeden warunek.
Ten warunek to mobilizacja mieszkańców. Urząd marszałkowski ogłosił listę projektów, na które można głosować w ramach budżetu obywatelskiego. Niestety, pieniędzy na inwestycje nie jest dużo, liczyć się więc będzie każdy oddany głos.
Co znalazło się na liście? Wśród pomysłów jest budowa tężni solankowych. Jedna - nazwana przez wnioskodawców Tężnią Gwarków - mogłaby powstać w parku w Reptach. Inwestycję wyceniono na ponad 1 mln 250 tys. zł. Tyle samo ma kosztować projekt w Krupskim Młynie. Obejmuje budowę tężni solankowej, stacji obsługi rowerów i ładowania rowerów elektrycznych wraz z fermą fotowoltaiczną na działce będącej w przeszłości zapleczem Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Krupskim Młynie.
Inny projekt, dotyczący naszego regionu, to przejazdy pociągiem prowadzonym parowozem typu "Ryś" na historycznej linii kolejowej wąskotorowej Bytom - Tarnowskie Góry.
GCR Repty chciałby też zdobyć pieniądze na hiperbarię tlenową wspomagająca leczenia pacjentów zmagających się z przewlekłym bólem, a tarnogórski szpital powiatowy na cykl szkoleń dla personelu, które mają mu m.in. pomóc w niwelowaniu stresu. Organizacja wojewódzkich regat kajakowych połączonych ze świętem wody w Kaletach-Zielonej na kolejny projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego. Na liście znalazły się jeszcze m.in.: Ale Jazz! - muzyczne spotkania nad Dramą w gminach Zbrosławice i Pyskowice, czy projekt pod nazwą Blank zielony plac - widowisko multimedialne pokazujące zielone zakątki Śląska. Podwórko ma powstać na tyłach tarnogórskiego kościoła Zbawiciela przy rynku.
W IV edycji budżetu marszałkowskiego do rozdysponowania w różnych kategoriach jest w sumie 5 mln złotych. Projekty zakwalifikowane do głosowania są warte prawie pięć razy tyle.
Wszystkie projekty można znaleźć na stronie https://bo.slaskie.pl. Głosowanie mieszkańców województwa śląskiego rozpoczyna się 24 sierpnia i potrwa do 12 września.
[ZT]37366[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz