Zamknij

Tarnowskie Góry. Panika z jodkiem potasu. Ludzie telefonują do urzędu

20:18, 11.10.2022 .
Codziennie do magistratu w Tarnowskich Górach telefonują osoby zainteresowane jodkiem potasu. Fot. samorzad.gpv.pl Codziennie do magistratu w Tarnowskich Górach telefonują osoby zainteresowane jodkiem potasu. Fot. samorzad.gpv.pl

Codziennie do magistratu w Tarnowskich Górach telefonują osoby zainteresowane jodkiem potasu. – W tej sprawie wskazany jest spokój i dyscyplina – mówi Wojciech Żmudziński, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach. Do miasta trafiło 81 tysięcy tabletek jodku potasu.

Zainteresowanie jodkiem potasu wzrasta wraz z groźbami przeprowadzenia przez wojska Federacji Rosyjskiej ataku nuklearnego czy informacjami o nieprzewidywalnej sytuacji w elektrowniach jądrowych na Ukrainie. Wielu Polaków pamięta pożar elektrowni w Czarnobylu i podawany wówczas płyn Lugola.

– Mieszkańcy pytają, czy jodek potasu został już przesłany do szkół. Chcą, żeby dostarczyć tabletki do zakładów pracy. Non stop mamy telefony w tej sprawie – mówi naczelnik Żmudziński i studzi nastroje. – W tej chwili nie ma żadnego zagrożenia i powodów do paniki.

– To, co w tej chwili jest realizowane w zakresie dystrybucji w województwie śląskim, ma na celu prewencyjne przygotowanie się na wypadek skażenia radiacyjnego. Choć warto podkreślić, że dzisiaj takiego ryzyka nie obserwujemy. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby województwo śląskie mogło być zagrożone zdarzeniem radiacyjnym, ale zdajemy sobie sprawę, że sytuacja za wschodnią granicą nie jest w pełni przewidywalna – zaznaczył podczas konferencji prasowej wojewoda Jarosław Wieczorek.

Do Tarnowskich Gór trafiło 81 tysięcy tabletek jodku potasu. Zostały zmagazynowane w urzędzie miejskim.

Tabletki wydawane będą mieszkańcom tylko i wyłącznie w momencie ogłoszonego zagrożenia.

Gdzie będzie można je otrzymać? W Tarnowskich Górach zawarto porozumienia z 13 punktami. Są to:

– EPM-Osada przy ul. Słoneczników 44,– Hipokrates przy ul. Andersa 49 i ul. Okrzei 21,

– Bi-Med przy ul. Mickiewicza 8 i ul. Leśnej 23,

– Śródmieście przy ul. Bytomskiej 8, Szwedzkiej 2 i alei Kwiatów 27,

– Tel-Med przy ul. Zagórskiej 83,

– Zakład Pulmonologii przy ul. Lipowej,

– Vademecum przy ul. Poczdamskiej 7,

– LuxARmed przy ul. Kościelnej 30,

– Przychodnia Wielospecjalistyczna przy ul. Piłsudskiego.

Jak podkreśla naczelnik Żmudziński, tabletki jodku potasu będą tam wydawane dopiero po ogłoszeniu zagrożenia i w obecności lekarza. To ważne, ponieważ są różnice w dawkowaniu oraz przeciwwskazanie przyjmowania tego preparatu.  

Podczas konferencji prasowej dotyczącej dystrybucji jodku potasu w województwie śląskim dr n. med. Janusz Strzelczyk, wojewódzki konsultant ds. endokrynologii, przestrzegał przed stosowaniem preparatu na własną rękę oraz dawek innych niż zalecane przez medyków. Jak podkreślił, powinniśmy przyjmować jodek potasu w momencie jeśli rzeczywiście dojdzie do skażenia radiacyjnego. Najbardziej narażone na działanie jodu radioaktywnego są dzieci. Gdy człowiek jest starszy, metabolizm nieco się zmienia, a więc zapotrzebowanie na hormony tarczycy, które są produkowane z jodu, jest dużo niższe. Stąd też dodatkowa ilość jodu osobom powyżej 60 lat może nawet zaszkodzić. 

– Jeśli pojawi się ekspozycja, powinniśmy ten preparat zażyć. Natomiast jako endokrynolog-praktyk chciałbym bardzo mocno przestrzec przed tym, aby nie przyjmować tych wszystkich najróżniejszych preparatów, do których pacjenci mają dostęp i czasami w sposób nieodpowiedzialny je przyjmują. Mocno narażają siebie w ten sposób na potencjalne choroby tarczycy: od częściowej lub całkowitej niedoczynności, po – jeśli są to osoby młodsze – wystąpienie objawów nadczynności, co jest zdecydowanie groźniejsze – powiedział dr Strzelczyk.

Jak informuje Urząd Wojewódzki w Katowicach, dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem, który blokuje wchłanianie radioaktywnego jodu, jest zależne od wieku:

– dorośli do 60. roku życia i dzieci powyżej 12. roku życia – 2 tabletki (100 mg jodu),

– dzieci od 3. do 12. roku życia – 1 tabletka (50 mg jodu),

– dzieci od 1. miesiąca do 3. roku życia – 0,5 tabletki (25 mg jodu),

– noworodki – 0,25 tabletki (12,5 mg jodu),

– kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (100 mg jodu).

Preparatu nie mogą przyjmować:

– osoby uczulone na jodek potasu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,

– osoby z nadczynnością tarczycy,

– osoby z zaburzeniami naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią),

– osoby z chorobami autoimmunologicznymi połączonymi ze świądem oraz pęcherzykami na skórze (opryszczkowe zapalenie skóry Duhringa).

Sytuację radiacyjną na terenie Polski można sprawdzać na mapie aktualizowanej przez Państwową Agencję Atomistyki.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%