Zamknij

Tarnowskie Góry. Z toksycznymi odpadami poradzi sobie tylko miasto?

06:42, 21.11.2022 aj
Skomentuj Do tej pory w kwaterach zabezpieczających umieszczono ponad 65 proc. toksycznych odpadów. Fot. Archiwum Gwarka Do tej pory w kwaterach zabezpieczających umieszczono ponad 65 proc. toksycznych odpadów. Fot. Archiwum Gwarka

Likwidacja toksycznych odpadów po dawnych Zakładach Chemicznych w Tarnowskich Górach to problem, z którym miasto boryka się prawie od 30 lat. Burmistrz Arkadiusz Czech przekonuje, że może poradzić sobie z tym tylko samorząd. Trwają prace nad rozwiązaniami, które to umożliwią.

Na początku roku Urząd Miejski w Tarnowskich Górach informował, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska wznowiło prace nad projektem ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Potocznie mówiąc, chodzi o bomby ekologiczne zlokalizowane w Jaworznie, Zgierzu, Bydgoszczy i właśnie w Tarnowskich Górach. Gminy miałyby stać się właścicielami toksycznych odpadów.

Samorządy chciały gwarancji, że państwo sfinansuje w pełni ich zabezpieczenie. Nie gwarantował tego w stu procentach projekt ustawy. Gminy bały się ryzyka, bo usunięcie toksycznych odpadów wiąże się z olbrzymimi wydatkami. Sam koszt dokończenia rekultywacji terenu po Zakładach Chemicznych w Tarnowskich Górach szacowany jest na 120 – 150 mln zł. 

O sprawę likwidacji odpadów burmistrz Arkadiusz Czech był pytany podczas spotkania dotyczącego strategii rozwoju miasta do 2030 roku. Wyjaśniał, że z prac nad ustawą mieli wycofać się przedstawiciele Bydgoszczy i Zgierza. Tarnowskie Góry i Jaworzno wciąż są zdeterminowane, żeby z problemem sobie poradzić.

– Przejęcie odpadów to olbrzymie ryzyko, ale wiemy, że jeśli my się tym nie zajmiemy, nikt tego nie zrobi – komentował.

Dodał, że władze miasta otrzymały od naczelnika urzędu skarbowego pismo z propozycją pierwokupu jednej z dwóch prywatnych działek, na której leżą odpady. – Poważnie rozpatrujemy propozycję – przyznawał burmistrz. 

Miasto o usunięcie odpadów stara się od lat. Decyzją sądu ma się tym zająć wojewoda śląski, który odwołał się od wyroku. Sprawa jest w toku. - Proces usunięcia odpadów to nie kwestia roku ani dwóch, raczej 5 lat – oceniał Arkadiusz Czech. 

Czytaj także:

Tarnowskie Góry i powiat tarnogórski. Uwaga smog. Zła jakość powietrza, jest ostrzeżenie

[ZT]38837[/ZT]

 

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

PaniPani

0 3

Wszystko może wam pomoże 07:41, 21.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ogłosimy Ogłosimy

1 3

Zbiórkę publiczną na usunięcie toksyn . Wszak nasi ziomale ( slonzacy ) na bałaganili wyrzucając do lasu resztki z produkcji w zakładzie - czarna huta ! 15:30, 21.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Żartuj, zartujŻartuj, zartuj

1 0

Twój czas się kończy wredny pisiorze, skończy ci się dobry humor 07:26, 22.11.2022


0%