Zamknij

Tarnowskie Góry. Bytom. Rezerwat Segiet powiększy się prawie trzykrotnie

07:50, 15.01.2023 żródło: RDOŚ Aktualizacja: 08:58, 15.01.2023
Skomentuj Fot. RDOŚ Fot. RDOŚ

Wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO rezerwat przyrody Segiet powiększy się prawie trzykrotnie - podała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach. Poszerzona zostanie też otulina rezerwatu.

Największym walorem Segietu jest las bukowy - najstarsze drzewa liczą nawet 150 lat i sięgają wysokości prawie 40 metrów.

- Głównym powodem poszerzenia rezerwatu jest potrzeba zachowania walorów kulturowych obszaru charakteryzującego się śladami długotrwałych przekształceń związanych z działalnością człowieka, w postaci dawnych wyrobisk górniczych rudy żelaza, galmanu, galeny, srebra, pozyskiwanych metodą odkrywkową – zauważa Mirosława Mierczyk-Sawicka, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Katowicach.

Na terenie włączonym do rezerwatu znajdują się liczne drzewostany bukowe z domieszką jawora i świerka oraz innych gatunków liściastych, ponadto widoczne są tam niezliczone zapadliska, wykroty, głębokie leje (warpie), rumosz skalny, wały skały płonnej, usypiska i wystające z gruntu skały dolomitowe. Ponadto rezerwat obejmie zarastającą hałdę wapienia szarego.

Prace związane z poszerzeniem rezerwatu przyrody miały miejsce we współpracy z pasjonatem przyrody i lokalnym miłośnikiem rezerwatu Wojciechem Sutorem. Propozycja zakładała poddanie pod ochronę łącznie 73 ha terenu leżącego na terenie lasów Skarbu Państwa, a także poszerzenie otuliny. Plan ten został przedstawiony miejscowym leśnikom z Nadleśnictwa Brynek, którzy znając walory tych terenów, zaakceptowali propozycję.

- O wyjątkowości lasu segieckiego świadczą przede wszystkim sędziwe buki. Wiele z nich ma wymiary pomnikowe. Obwód największych dochodzi do 5 metrów. Ze świata roślin na uwagę zasługują przede wszystkim storczyki takie jak obuwik pospolity oraz licznie występujące buławniki: mieczolistny, wielkokwiatowy i czerwony, które są wymienione w czerwonych księgach dla województwa śląskiego i Polski. Ponadto w Rezerwacie Segiet mamy jedyne na Wyżynie Śląskiej naturalne stanowisko tojadu dzióbatego, który jest rośliną górską.  Wśród przedstawicieli fauny tereny te zamieszkują owady związane z martwym i rozkładającym się drewnem. Spotkamy tu licznie dzięcioły: czarne, zielone, zielonosiwe, duże, średnie i dzięciołki. W Segiecie występuje największa krajowa traszka, traszka grzebieniasta, która także znajduje się w czerwonej księdze naszego województwa – mówi Wojciech Sutor, prezes Fundacji Srebrne Buki i inicjator poszerzenia.

– Przez ostatnie wieki las segiecki był przekształcany, eksploatowany i niszczony przez człowieka. Natura jednak powróciła na zdegradowany teren i dziś w samym sercu Śląska możemy podziwiać jej piękno i harmonię, a Rezerwat Segiet to wciąż, zdaniem wielu przyrodników, najcenniejszy las Wyżyny Śląskiej - podkreśla.

Stanowisko dokumentacyjne Blachówka w rezerwacie

Finalny projekt nowego kształtu rezerwatu zakłada jego powiększenie o dodatkowe 14,5 ha. Zdecydowano o włączeniu do rezerwatu także większej części stanowiska dokumentacyjnego Blachówka. Chroniona w ramach tego stanowiska przyroda nieożywiona, to nieczynne wyrobisko dolomitu, gdzie znajdują się najważniejsze dla nietoperzy otwory wlotowe do podziemi tarnogórsko-bytomskich.

Ostatecznie rezerwat powiększy się o 67,75 ha i jego nowa powierzchnia obejmie 92,29 ha. Utrzymana i poszerzona o 60,83 ha zostanie również otulina, której łączna powierzchnia wyniesie 142,14 ha.

Czytaj także:

W Tarnowskich Górach otwarto strzelnicę multimedialną MON . [ZDJĘCIA, FILM]

Tarnowskie Góry. Poczta w Strzybnicy - petycja radnych dzielnicowych

(żródło: RDOŚ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

AnatolAnatol

7 4

Pytanie jaki jest haczyk. Trudno uwierzyć, żeby odbyło się to bez spełnienia innego warunku, kiedy udział w tym biorą przestępcze organizacje typu lasy państwowe. 08:33, 15.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

corka lesnikacorka lesnika

4 2

najpierw polaczymy a potem wytniemy tak jak siusko robil !!! 18:03, 15.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%