Jak co roku wiosną w strażackich meldunkach pojawiają się pożary traw i nieużytków. Często ktoś je podpala.
Ostatnio trawy, nieużytki i ściółka płonęły m.in. w Tąpkowicach, Radzionkowie i Nowym Chechle. Największy był w Kaletach, gdzie spłonęło 3,5 ha.
- Pojechaliśmy do pożaru śmieci w pustostanie, jednak OSP Kalety już opanowała sytuację. Wtedy zauważyliśmy za nasypem gęsty, ciemny dym. Poszedłem sprawdzić, co się dzieje – okazało się, że pali się trawa – opowiada rzecznik komendy PSP w Tarnowskich Górach kpt. Wojciech Poloczek.
Wstępnie skalę pożaru oszacowano na 30 arów. Jednak ogień szybko się rozprzestrzeniał. Wiał silny wiatr, a suche trawa i trzcina świetnie się paliły. W akcji uczestniczyło 9 strażackich zastępów i śmigłowiec Lasów Państwowych. Ostatecznie spłonęło 3,5 ha nieużytków. Prawdopodobna przyczyna zdarzenia to podpalenie.
Strażacy nie tylko gasili pożar, ale też ochraniali znajdujący się w pobliżu skład drewna. Co prawda znajdował się na drugim brzegu rzeki Mała Panew, jednak wiatr wiał na tyle mocno, że było ryzyko przeniesienia ognia za wodę.
[FOTORELACJA]27631[/FOTORELACJA]
Właśnie szybkie i często niekontrolowane rozprzestrzenianie się pożarów traw i nieużytków jest bardzo groźne. Mogą spalić się domy czy zabudowania gospodarcze. Niestety, ofiarami tego typu pożarów są też ludzie, choć na naszym terenie w ostatnim czasie nie było takich przypadków. Giną też zwierzęta, u nas były to jeże, żmije, a nawet pies.
Opisywane pożary kiedyś często brano pod jeden mianownik – wypalanie traw. Teraz jednak zdarza się to już rzadziej. Trawy i nieużytki nieraz są po prostu podpalane dla zabawy, żeby zobaczyć, jak się pali.
- Tymczasem przez taką głupotę może dojść do nieszczęścia. Nieraz niewiele brakuje, żeby pożar rozprzestrzenił się na teren zabudowany – dodaje kpt. Poloczek.
Wypalanie traw jest zabronione. Podpalacze muszą się liczyć z konsekwencjami. Jeżeli dochodzi do zagrożenia życia i zdrowia czy spowodowania dużych strat materialnych, to w grę wchodzi do 10 lat więzienia.
Czytaj też:
Jest praca w urzędzie miasta. Jakie wymagania?
Elektrociepłownia Szombierki. Remont wieży
[ZT]41574[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz